ZST Mielec
Slider

FINAŁ PROJEKTU „INTERMARIUM” FUNDCJI JAGIELLOŃSKIEJ

W dniu 17 listopada 2018 roku uczniowie klasy 2 AI wzięli udział w finale projektu historycznej gry symulacyjnej „Intermarium” (Międzymorze) który odbył się z inicjatywy Fundacji Jagiellońskiej w Łańcucie, w dawnej siedzibie Kasyna Urzędniczego, obecnie Muzeum Historii Miasta i Regionu.

Wydarzenie było kontynuacją rozgrywki jaka miała miejsce w dziesięciu szkołach na terenie województwa podkarpackiego, w tym w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu 29 października br.

Zanim uczniowie reprezentujący poszczególne szkoły wcielili się w dyplomatów państw europejskich z okresu międzywojennego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami państw Europy środkowo-wschodniej. W panelu dyskusyjnym na temat odradzającej się państwowości w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z roku 1918 udział wzięli rezydujący w naszym kraju konsulowie Węgier i Słowacji oraz polski konsul z Lwowa. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z sytuacją w okresie kształtowania się nowych państw po zakończeniu I wojny światowej, w tym z ciekawymi, mało znanymi im wydarzeniami dotyczącymi historii Czech, Słowacji i Węgier.

Dyskusję zakończyło przypomnienie przez naszego konsula trudnych relacji polsko-ukraińskich, a w szczególności patriotyzm i poświęcenie polskiej młodzieży szkolnej, gimnazjalnej i akademickiej w obronie Lwowa.

Po zakończeniu części panelowej przedstawiciel Fundacji Jagiellońskiej P. Maciej Trojnar oraz autor rozgrywek P. Łukasz Wrona podziękowali młodzieży za udział w warsztatach historycznych, a Marszałek Województwa Podkarpackiego P. Władysław Ortyl wręczył reprezentantom szkół pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w projekcie.

Następnym etapem spotkania była finałowa rywalizacja uczniów w wielkoformatowej grze historycznej „Intermarium”. Udział w niej wzięło trzydziestu uczniów reprezentujących 10 szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego. Rozgrywka składała się z pięciu rund i trwała 5 godzin.

Uczniowie Naszej szkoły Dawid Strojny, Maciej Przybyła, Radosław Wróbel oraz Patryk Skrzypek wcielili się w dyplomatów reprezentujących Grecję, Bułgarię, Czechosłowację i Francję.

W toku gry Dawid przedstawiciel Grecji zawierając sojusz z Bułgarią kierowaną przez Macieja, już w pierwszej turze przeprowadził śmiałą symulację ofensywy na Albanię. Następnie przy pomocy wojskowej Francji reprezentowanej przez Patryka i Bułgarii zdławił buntujących się Macedończyków. W kolejnych turach Grecja pokonała Turcję utrzymując przyjazne relacje z Bułgarią a także Królestwem Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Ostatecznie w końcowej fazie rozgrywek Grecja opanowała całą Turcję co uplasowało Dawida Strojnego na trzecim miejscu wśród uczestników gry. Z kolei Radek przedstawiciel Czechosłowacji prowadził pasywną politykę zagraniczną skupiając się na rozwoju gospodarczym, stając się z czasem najbardziej rozwiniętym państwem europejskim. W ostatnim etapie gry przeprowadził symulację przejęcia od Polski w wyniku negocjacji pokojowych Śląska Cieszyńskiego, zdobywając tym samym czwarte miejsce w rozgrywkach.

Udział w projekcie „Intermarium” okazał się dla uczniów klasy 2AI cennym doświadczeniem a zarazem potwierdził wysoki poziom znajomości realiów historycznych okresu międzywojennego, umiejętności współpracy i podejmowania strategicznych decyzji. Był okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu historii, geografii, geopolityki oraz zdolności liderskich a także umiejętności negocjacji i współpracy.

 (PC)

Opublikowano w dniu: 24.11.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 24.11.2018 r.

Czytany 1369 razy