ZST Mielec
Slider

Wyjazd edukacyjny, czyli lekcje inaczej

Dnia 22 listopada grupa 49 uczniów z klas pierwszych i drugich (1DG, 1CM, 1BI, 2AI, 2DM) wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Łańcuta. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: mgr Ewa Turek, mgr Danuta Kusek, mgr Stanisława Całka.

Plan wyjazdu obejmował uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych: „Szlak Legionów Polskich do Niepodległej – zapomniani bohaterowie”, „Orzeł Biały i rodowe herby rycerskie”, „Z dzikich pól do kultury masowej – o Sarmacji i Sarmatach opowieść” oraz zwiedzanie Muzeum – Zamku i Synagogi w Łańcucie.

W trakcie zajęć warsztatowych – w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę – prowadzący odnieśli się do historii lokalnej, symboli i tradycji niepodległościowych oraz wybitnych postaci regionu.

Podczas zwiedzania rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich uczestnicy poznali historię zamku, obyczaje i zwyczaje dawnej Polski, zobaczyli zgromadzone kolekcje sztuki, prywatną scenę teatralną, salę balową, gdzie co roku odbywa się Festiwal Muzyki Poważnej, a także ufundowaną przez jednego z Lubomirskich synagogę ze zbiorami judaików. W otoczeniu zamku wycieczkowiczów zainteresowały elementy dawnych fortyfikacji i ogród włoski. Zaciekawiła ich również mająca bogate zbiory powozownia.

Cel wyjazdu, jakim było poszerzenie wiedzy uczniów o regionie, jego kulturze i lokalnych bohaterach, został osiągnięty.

Oprac. E. Turek

Opublikowano w dniu: 12.12.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 12.12.2018 r.

Czytany 1307 razy