ZST Mielec
Slider

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu aktywnie uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dniu 2 marca 2019 roku wzięli udział w Miejskim Rajdzie Pieszym Szlakiem Mieleckich Żołnierzy Wyklętych, który został zorganizowany przez stowarzyszenie Patriotyczny Mielec.

Liczna, kilkunastoosobowa grupa uczniów z klas 1 AI, 1 AZ, 1 CZ, 2 CM, 2 AL oraz 3 BZ miała możliwość poznania lokalnej historii związanej z bohaterami polskiego podziemia niepodległościowego z czasów II wojny światowej, struktur Polskiego Państwa Podziemnego, a także okresu stalinowskiego. Przewodnikami naszych uczniów po Mielcu byli historyk i regionalista Stanisław Wanatowicz oraz Roman Rusin, który jest synem żołnierza Armii Krajowej- Aleksandra Rusina ps. „Rusal”, „Olek”.

Podczas kilkugodzinnej wędrówki, która zaczęła się od złożenia przez uczniów kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i na grobie Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, młodzież zapoznała się z informacjami i wiadomościami dotyczącymi działaczy Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z regionu mieleckiego oraz poznała wydarzenia historyczne z czasów okupacji hitlerowskiej oraz ciemnej nocy stalinowskiej. Przewodnicy, oprowadzając uczniów po cmentarzu parafialnym, pokazali im mogiły oraz omówili biografie polskich Żołnierzy Niezłomnych, a także ukazali im skomplikowaną sytuację polityczną regionu mieleckiego w połowie XX wieku.

Następnie uczniowie udali się na spotkanie z kapitanem Jerzym Dębickim, który przedstawił im funkcjonowanie i działalność młodzieżowych organizacji antykomunistycznych „Stalowi Polacy” oraz „Wolność i Sprawiedliwość” działających konspiracyjnie w Mielcu w latach 1946-1951. Kolejnym etapem rajdu był budynki, w których w okresie powojennym znajdowały się siedziby Polskiej Partii Robotniczej i Milicji Obywatelskiej jako ośrodków władzy komunistycznej w Mielcu. Tam złożyli kwiaty i zapalili znicze ku pamięci Wojciecha Lisa w miejscu, gdzie przez ponad kilkadziesiąt lat zakopane było Jego ciało. Ponadto młodzież udała się w miejsce, w którym mieściła się siedziba niemieckiego gestapo i więzienie podczas wojny, a po jej zakończeniu placówka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego w Mielcu. Tutaj uczniowie dowiedzieli się o tragicznych losach mieleckich Żołnierzy Wyklętych oraz o losach pracowników mieleckiego gestapo i UB.

W tym samym dniu w Samorządowym Centrum Kultury obejrzeli film ”Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego opowiadający o skomplikowanych i tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii Polski.

W następnym dniu 3 marca 2019 roku, delegacja uczniów z klasy 1 AI uczestniczyła we Mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, a następnie złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Nasi uczniowie z klasy 4 BI oraz 3 CL zaprezentowali mieszkańcom Mielca także pokaz ratownictwa przedmedycznego z wykorzystaniem sprzętu AED.

Celem uroczystości było kształtowanie postaw młodego pokolenia, przypomnienie minionej rzeczywistości historycznej z regionu mieleckiego oraz ukazanie bohaterów polskiego podziemia wojskowego walczącego o wolność i niepodległość Polski.

Oprac.: mgr P. Wal

Czytany 1249 razy