ZST Mielec
Slider

ZST w Irlandii po raz drugi!

Grupa 14 osób z naszej szkoły z klasy 3DG - technik żywienia i usług gastronomicznych, (12 dziewcząt i 2 chłopców) w terminie 27.04 – 11.05.2019 przebywała na 2 - tygodniowych praktykach zawodowych w Tralee (stolica hrabstwa Kerry), w Irlandii.

Uczniowie pracowali w najlepszych restauracjach i hotelach na terenie miasteczka. Praktyki odbyły się dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych z instytucją partnerską z Irlandii – Your International Training, w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie – tak osiągnę sukces!” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Koordynatorką projektu jest mgr Marzena Kasprzyk.

Beneficjenci poprzez odbycie dwutygodniowej praktyki zawodowej w Tralee zapoznali się z europejskimi normami i wymogami w pracy w gastronomii. Pojedynczo lub w parach pracowali solidnie przez 10 dni. Ich pracę oceniał przydzielony im w zakładzie stażowym opiekun zawodowy. Uczniowie nawiązali współpracę międzykulturową i pogłębili wiedzę praktyczną z zakresu gastronomii.

Miejsca odbywania praktyk:

 • Manor West Hotel & Leisure Club
 • Ballygarry House Hotel and Spa
 • The Ashe Hotel
 • Benners Hotel Tralee
 • Stokers Lodge Restaurant and Bar
 • Kirbys Brogue Inn
 • Gallys Bar & Restaurant
 • Denny Lane Restaurant & Wine Bar
 • Chopin’s Cafe & Restaurant
 • Ballyseedy at the Wetlands
 • The Rose Hotel

Środki finansowe, które nasza szkoła otrzymała na realizację projektu pozwoliły na opłacenie pobytu uczniów za granicą (posiłki, kieszonkowe, zakwaterowanie w rodzinach goszczących oraz program kulturalny) jak również przygotowań do niego. Przygotowanie do stażu obejmowało: kurs języka angielskiego zawodowego (30 godz.) oraz zajęcia kulturowe „Irlandia – Zielona Wyspa” (3 godz.) przeprowadzone prze mgr Annę Olechowską, jak również warsztaty z psychologiem mgr Joanną Szatkowską pt. „Kompetencje społeczne” (6 godz.) oraz warsztaty „Plastyka i dekoracja” (4 godz. - mgr inż. Marta Pluta) i „Jak obsługuję osoby starsze i dzieci?” (4 godz. - pedagog szkolny mgr Krystyna Golba).

Nasi uczniowie uważają pobyt w Irlandii za bardzo udany. Podkreślają, że była to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz praktycznego sprawdzenia stopnia opanowania języka angielskiego. Mieszkanie u rodzin goszczących, a co za tym idzie wspólne spędzanie czasu zaowocowało zawarciem nowych, międzynarodowych przyjaźni i udoskonaleniem umiejętności językowych. Uczniowie doskonale wywiązali się z wyzwania jakim było obcowanie z kulturą i językiem, zarówno w miejscu pracy jak i zamieszkania.

Pobyt na stażu przyczynił się także do rozwoju osobistego uczestników projektu. Zapał do pracy, zaangażowanie, chęć uczenia się nowych rzeczy oraz rzetelność w wykonywaniu obowiązków – cechy te docenili u uczniów przedstawiciele naszego irlandzkiego partnera, firmy YIT. Podkreślano również ich pozytywne nastawienie i dobrą energię. Potwierdzeniem zadowolenia są oceny bardzo dobre i celujące, jakie uczniowie otrzymali za swoją pracę. Wielu z pracodawców wyraziło również chęć przedłużenia współpracy.

W weekend po pierwszym tygodniu stażu zorganizowane zostały wycieczki do Ballybunion i Ring of Kerry (180 kilometrów pięknych widoków, tajemniczych historii, interesujących miast, soczystej zieleni - to najkrótszy opis Ring of Kerry, czyli szlaku turystycznego w hrabstwie Kerry wiodącego przez południowo-zachodnią Irlandię). Irlandzka pogoda sprzyjała zwiedzaniu i podziwianiu bajecznych widoków: wodospadów, klifów i plaż.

Opiekę nad uczniami przebywającymi w Irlandii sprawowały: mgr Anna Olechowska i mgr Agnieszka Pieróg. Nauczycielki były w stałym kontakcie z uczniami oraz z pracownikami firmy YIT, służyły pomocą i wsparciem, monitorowały również przebieg praktyk.

Opracowała: mgr Anna Olechowska

Opublikowano w dniu: 3.06.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 31.06.2019 r.

Czytany 1467 razy