ZST Mielec
Slider

3. edycja projektu edukacyjnego” Shalom Mielec”

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu po raz kolejny uczestniczyli w kolejnej wersji projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”. Tegoroczna 3. edycja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

W dniu 14 września 2019 roku kilkunastoosobowa grupa uczniów z klas 1 BMg, 1 BMp, 1 CMg, 2 CZ, 2 DM oraz 3 AI wzięła udział w spacerze „Śladami kultury żydowskiej w Mielcu”, gdzie przewodnikiem był mielecki historyk i regionalista Stanisław Wanatowicz. Podczas wędrówki po Starym Rynku ukazał on uczniom lokalne dzieje społeczności żydowskiej w Mielcu (sztetl Melitz) na przestrzeni wieków, a także omówił relacje polsko – żydowskie w naszym regionie. Trasa, którą przemierzyli nasi uczniowie, prowadziła przez miejsca ściśle związane z życiem wspólnoty żydowskiej w Mielcu.

Przewodnik opowiedział też o roli mieleckiej synagogi, omówił także biografie cadyków oraz rabinów w życiu Żydów oraz przedstawił okoliczności zniszczenia świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Zakończeniem mieleckiej peregrynacji były warsztaty edukacyjne na starym cmentarzu żydowskim, gdzie uczniowie mogli się zapoznać z symboliką nagrobków żydowskich.

Prowadzący przedstawił także młodzieży sylwetki kilku mieleckich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej ratowali Żydów przed Holokaustem.

Uzupełnieniem wędrówki była możliwość poznania przez uczniów miejsc związanych z kulturą społeczności żydowskiej oraz życiem religijnym skupionym wokół synagogi. Celem projektu było ukazanie wielokulturowego aspektu regionu mieleckiego na przestrzenie dziejów i zapoznanie uczniów z przeszłością historyczną naszego miasta.

Opracował: mgr Paweł Wal

Czytany 886 razy