ZST Mielec
Slider

Dyktando Niepodległościowe

W dniu 01.10.2019 roku o godz.13:00 uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wzięli udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego Po polsku o historii dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych .

Dyktando pt. Biblioteki uwikłane w historię jednocześnie napisali uczniowie szkół z sześciu województw. Rywalizujący musieli m.in. zdecydować jak zapisać określenie biblioteka raperswilska, jeżeli nie jest ono nazwą własną . Autorzy dyktanda przypomnieli historię tak znamienitych książnic jak Biblioteka Aleksandryjska, Biblioteka Narodowa, Jagiellonka, Collegium Maius.

Tekst z pozoru łatwy, niestety przysporzył uczniom naszej szkoły nie lada kłopotu. Uczestnicy konkursu uzyskiwali wyniki w granicach 43%- 70% ogólnej punktacji. Warto jednak było zmierzyć się w tej szlachetnej potyczce ortograficznej, żeby wspólnie (na)uczyć się historii zbiorów bibliotecznych jak też odkryć językowe cymelia.

Głównymi organizatorami VII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego ,,Po polsku o historii” są :Fundacja Zawsze Warto, Stowarzyszenie Polonistów oraz Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie.

Za organizację i przebieg szkolnego etapu dyktanda odpowiedzialny był Zespół Przedmiotowy ds. Języka Polskiego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu.

Opracowanie: M. Weryńska, E.Turek, D.Kusek

Opublikowano w dniu: 15.10.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 15.10.2019 r.

Czytany 725 razy