ZST Mielec
Slider

ZST zwiedza port lotniczy w Jasionce

We wtorek 8.10.2019 r. uczniowie klasy 1 AMp o profilu technik mechanik lotniczy, pod opieką wychowawczyni D. Augustyńskiej, uczestniczyli w wycieczce do portu lotniczego w Jasionce.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem lotniska oraz przybliżenie pracy mechanika lotniczego.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z procedurami obowiązującymi w porcie lotniczym, przepisami dotyczącymi przewozu dóbr z zagranicy. Służby kontroli bezpieczeństwa umożliwiły „podgląd” odprawy bagażu, a z tarasu widokowego udało się zobaczyć obsługę naziemną samolotu po wylądowaniu. Miłym zaskoczeniem było lądowanie rządowego samolotu Rzeczypospolitej Polskiej z przedstawicielami RP, którzy przybyli na Kongres 590 w Rzeszowie.

Po kontroli bezpieczeństwa, dyżurny lotniska opowiedział o swoich obowiązkach i przybliżył najciekawsze historie związane z pracą na tak odpowiedzialnym stanowisku. Następnie Lotniskowa Służba Ratownicza-Gaśnicza zaprezentowała godne podziwu pojazdy oraz sprzęt do m.in. odśnieżania pasa startowego.

Jedną z największych atrakcji było zwiedzenie firmy Linetech, z którą współpracuje Zespół Szkół Technicznych, oraz przybliżenie pracy mechanika lotniczego. (Niestety ze względu na procedury obowiązujące w lotnictwie, nie wolno było udokumentować fotograficznie naszej wizyty w hangarze).

Na końcu naszej wizyty w porcie, zdołaliśmy się spotkać ze Strażą Graniczną. Poznaliśmy funkcjonariuszy, którzy przybliżyli nam pracę związaną z wykrywaniem narkotyków, przemytu nielegalnych substancji oraz pracą funkcjonariusza- przewodnika z psem, który to został wyszkolony do tropienia materiałów wybuchowych.

Wizyta w porcie lotniczym Jasionka-Rzeszów była inspirującym przeżyciem dla młodzieży z klasy
1 AMp, którą połączyła pasja do lotnictwa i która jest na początku swojej drogi w zdobywaniu doświadczeń w branży lotniczej.

Oprac. mgr D. Augustyńska

Opublikowano w dniu: 15.10.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 15.10.2019 r.

Czytany 946 razy