ZST Mielec
Slider

IV edycja akcji – BOHATER-ON

W 2019 roku uczniowie z klas 1 CMg, 2 CZ, 2 DZ, 3 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu po raz kolejny upamiętnili polskich bohaterów walczących o niepodległość Polski w okresie II wojny światowej. Wzięli udział w kolejnej 4. edycji akcji - Bohater-ON! zorganizowanej przez Fundację Rosa.

Celem podejmowanych działań przez uczniów było przywrócenie w lokalnej społeczności pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, promocja dziejów naszego narodu oraz przywołanie historii ludzi żyjących w czasach II wojny światowej, którzy wykazywali się patriotyczną postawą. Osoby te nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o Ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania dla młodego pokolenia.

W toku podejmowanych działań delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów podczas uroczystości 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego (1 sierpnia br.), zapaliła znicze na grobach Józefa Bema i Zbigniewa Słonowskiego- powstańców pochowanych na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu: oraz na symbolicznym grobie cywilnej ofiary poległej w ostatnich dniach Powstania - Marii Witkowskiej. Uczestniczyli także prelekcji dra Andrzeja Przybyszewskiego zatytułowanej „Wrzesień 1939 na ziemi mieleckiej” (8 września br.) oraz mieleckich obchodach Dnia Polskiego Państwa Podziemnego (27 września br.) i 75. rocznicy zakończenia powstania warszawskiego (2 października br.). Słuchali również pieśni powstańczych na okolicznościowych uroczystościach w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu. W ramach podjętej akcji uczniowie napisali i przesłali pocztówki z życzeniami dla Pani Aleksandry Sękowskiej – łączniczki i sanitariuszki w warszawskim oddziale Armii Krajowej. Wysyłali je także drogą internetową oraz głosowali w projekcie - Nagroda Bohater-ON 2019 im. Powstańców Warszawskich, który ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Młodzież zapoznała się także z „Przesłaniem Powstańców Warszawskich do młodych Polaków” i „Deklaracją Młodego Pokolenia”, które zostały ogłoszone 2 października 2019 roku podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, a zostały przygotowane przez Radę Dzieci i Młodzieży RP i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Organizatorzy akcji zaprosili także naszą szkołę na uroczystości gali wręczenia pocztówek i nagród BohaterON, która odbyła się 16 października 2019 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Opracował: mgr Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 24.10.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 23.10.2019 r.

Czytany 664 razy