ZST Mielec
Slider

XIII edycja Zimowej Szkoły Pierwszej Pomocy w ZST

W drugim tygodniu ferii zimowych w Zespole Szkół Technicznych zorganizowano dla młodzieży zajęcia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Tematem tegorocznej Zimowej Szkoły były Podstawowe Zabiegi Ratujące Życie u osób dorosłych (BLS - Basic Life Support).

Zajęcia odbywały się w grupach ćwiczeniowych liczących do 10 osób. Szkolenie przeprowadzono w oparciu o „Metodę 4-kroków” wg Europejskiej Rady Resuscytacji.

Program szkolenia przedstawiał się następująco:

  • Przyczyny i objawy zatrzymania krążenia
  • Algorytm postępowania w przypadku zatrzymania krążenia
  • Resuscytacja w sytuacjach szczególnych
  • Postępowanie z osobą nieprzytomną, oddychającą (zastosowanie pozycji bezpiecznej)
  • Postępowanie przy nietypowych ułożeniach poszkodowanego nieprzytomnego.

W szkoleniu wzięło udział łącznie 99 uczniów ZST.

Szczególną rolę podczas realizacji zajęć odegrali następujący uczniowie: Weronika Babula (2CL), Monika Kusek (2CL), Gabriela Mędrak (3CL), Dagmara Piechocka (2CL), Kacper Polit (2CL), Tomasz Pryga (4BI), Jakub Słyk (4BI), Paulina Stepczyk (2CL), Jakub Strzępka (4BI), Dominika Szklarz (2CL), Faustyna Tomecka (3AL),  Julia Wolińska (2CL) - wszyscy pełniący funkcje instruktorów stanowiskowych.

W przygotowaniach przedsięwzięcia pomagał Oskar Tyniec – absolwent naszej szkoły, obecnie student pierwszego roku na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Ferie w ZST - Zimowa Szkoła Pierwszej Pomocy to coroczna inicjatywa realizowana w Zespole Szkół Technicznych od 13 lat. Zajęcia mają przede wszystkim charakter ćwiczeń praktycznych, gdyż jedynie ta metoda warunkuje nabycie realnych umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa w ZST - Andrzej Wyzga.

Na uwagę zasługuje również fakt, że szkolenie odbyło się w okresie ferii zimowych, co dowodzi, że młodzież dostrzega potrzebę nauki pierwszej pomocy - nawet w czasie wolnym od zajęć szkolnych - jako umiejętności mogącej mieć realne zastosowanie w życiu codziennym.

Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie gratulujemy!

Oprac.: A.Wyzga

Czytany 1086 razy