ZST Mielec
Slider

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu

Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych; (Dz. U., rok 2011, nr 32,poz. 160)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W ramach mieleckich akcji upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych nasi uczniowie wzięli udział w licznych lokalnych uroczystościach. W dniu 28 lutego 2020 roku wysłuchali w auli szkolnej ZST prelekcji oraz obejrzeli prezentację multimedialną – „Oblicza mieleckiej bezpieki 1944 – 1956”, podczas której dowiedzieli się o działaniach funkcjonariuszy tajnej policji politycznej w PRL w okresie stalinowskim w regionie mieleckim oraz poznali funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Mielcu i metody walki komunistycznej bezpieki z polskimi bohaterami po II wojnie światowej.

W kolejnym dniu, 29 lutego 2020 roku, delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu na szydłowieckiej polanie, by upamiętnić kolejnych bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego poprzez nadanie dębom ich imion. W tym roku, staraniem Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela”, Zmotoryzowanej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. gen. Stanisława Maczka oraz Stowarzyszenia Społeczno-Edukacyjnego "Orzeł Biały - Strzelec" oraz Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu uhonorowano Bohaterów Niezłomnych z Kresów Wschodnich - kapitana Antoniego Żubryda „Zucha” – dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych oraz podporucznika Mieczysława Niedzińskiego „Niemen” – dowódcę oddziału Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie.

W dniu 1 marca 2020 roku szkolny poczet sztandarowy ZST uczestniczył we Mszy świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawionej w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu. Następnie delegacja uczniów naszej szkoły, tworząc Honorową Wartę Pamięci, wzięła udział w VI Mieleckim Marszu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych i uczestniczyła w uroczystym wmurowaniu i poświęceniu kamienia węgielnego w fundament powstającego Pomnika Żołnierzy Niezłomnych na Górze Cyranowskiej [wizualizacja przyszłego Pomnika na fotografii].

Celem licznych uroczystości miejskich było upamiętnienie polskich bohaterów okresu II konspiracji, a także kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich młodzieży poprzez ukazywane im wzorców zachowań na przykładzie działalności polskich i lokalnych bohaterów zbrojnego podziemia niepodległościowego.

Opracował: mgr P. Wal

Opublikowano w dniu: 3.03.2020 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 3.03.2020 r.

Czytany 720 razy