ZST Mielec
Slider

78. rocznica Akcji Reinhardt w Mielcu

W dniu 9 marca 2020 roku uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu wzięli udział w niezwykłej lekcji historii lokalnej. Odbyła się ona w 78. rocznicę niemieckiej, nazistowskiej Akcji Reinhardt, polegającej na deportacji Żydów z Mielca (Melitser Jidn), przeprowadzonej w ramach Zagłady (Holokaustu) ludności wyznania mojżeszowego.

Lekcja pamięci, mająca na celu upamiętnienie żydowskich mieszkańców Mielca z miejscowego sztetla, (wspólnoty/gminy) w której wzięli udział uczniowie z klasy 2AI, miała miejsce na cmentarzu żydowskim w Mielcu.

W/w lekcja została zorganizowana przez Stowarzyszenie "Mayn Shterele Mielec" (Moje miasto/wspólnota Mielec). Podczas symbolicznej uroczystości upamiętniono około 300 mieleckich Żydów zamordowanych przez Niemców w marcu 1942 roku. W ramach prelekcji, wygłoszonej przez Panią Izabelę Sekulską - koordynatorkę stowarzyszenia, uczniowie usłyszeli historię spalenia synagogi mieleckiej przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku w przededniu żydowskiego święta Rosz-Ha-Szana (Nowego Roku).

Młodzież dowiedziała się także o tragicznej sytuacji Żydów podczas II wojny światowej, a także poznała relacje polsko – żydowskie w naszym regionie na przestrzeni wieków. Na zakończenie uroczystości uczniowie złożyli kamienie pamięci na macewach żydowskich mieszkańców Mielca.

Szerzej na temat udziału naszych uczniów w wydarzeniu na portalu informacyjnym:

https://hej.mielec.pl/pl/11_wiadomosci/55743_chca-wskrzesic-pamiec-o-tym-pochowku-rocznica-akcji-reinhardt-foto-.html

Opracował: mgr Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 22.05.2020 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 21.05.2020 r.

Czytany 300 razy