ZST Mielec
Slider

LEKCJA z TOPINAMBUREM

Nietypową lekcję z wykorzystaniem zapomnianego warzywa odbyli uczniowie klasy 1 DG gr. 3 technikum gastronomicznego. Tematem przewodnim był TOPINAMBUR, który otrzymaliśmy od szefa kuchni restauracji Saline Inowrocław pana Mateusz Balcerek. Bardzo dziękujemy.

Młodzież na zajęciach wykonała sałatkę z tuńczykiem na krakersie z mąki pełnoziarnistej i chipsem z topinamburu oraz sałatkę w słoiku na makaronie ryżowym z chrupką topinamburową.

Topinambur inaczej nazywany słonecznikiem bulwiastym, w naszej kuchni zupełnie zapomniane, wyparte przez ziemniaki. Można je przyrządzać podobnie jak ziemniaki: gotować, piec, dodawać do surówek (surowy powoduje wzdęcia). Ma mnóstwo wartości odżywczych - pomaga przy zaparciach, działa osłonowo na wątrobę i drogi moczowe. Bogaty jest w witaminy B i C, potas, krzemionkę, a zwłaszcza w żelazo. Polecany w diecie cukrzycowej.

Czytany 922 razy