ZST Mielec
Slider

Branżowa Szkoła I Stopnia – zawód KUCHARZ

 1. "Kucharz jest artystą, a gotowanie sztuką" . Niezwykle ważna dla zawodu kucharza jest dobra organizacja pracy, wrażliwość smakowa, wyobraźnia oraz zmysł artystyczno- estetyczny. Dzięki tym cechom każda stworzona potrawa, deser czy napój staje się dziełem sztuki zarówno dla oczu jak i dla podniebienia. To zawód wymagający ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz zdobywania praktycznej wiedzy. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców, którzy cenią pracownika dobrze wykształconego, potrafiącego reagować na zmieniającą się rzeczywistość.
 1. Informacje dodatkowe:

Uczniowie:

Odbywają praktyki zawodowe organizowane przez szkołę w zakładach gastronomicznych w następującym wymiarze: w klasie pierwszej raz w tygodniu, w klasie drugiej dwa razy w tygodniu i trzeciej trzy razy w tygodniu po 8 godzin.

 • decydują, w którym z dostępnych zakładów gastronomicznych chcą odbywać praktyki.
 • w ramach "Kulinarnej Akademii ZST" realizują dodatkowe zajęcia z baristyki, barmaństwa, carvingu.
 • uczestniczą w pokazach pod okiem znanych kucharzy: np. kuchni molekularnej,
 • biorą udział w konkursach szkolnych oraz ogólnopolskich,
 • biorą udział w wyjazdach na targi branżowe,
 • uczestniczą w warsztatach w ramach programu ,,Szef dla Młodych Talentów’’ organizowanych przez Akademię Inspiracji Makro.
 1. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
 • Zewnętrzny egzamin zawodowy dla zawodu kucharz z kwalifikacji: T.6. Sporządzanie potraw i napojów jest przeprowadzany przez OKE na terenie szkoły.
 • Egzamin czeladniczy przeprowadzany jest w Cech Rzemiosł Różnych w Mielcu

Absolwenci szkoły branżowej mogą kontynuować naukę:

 • w branżowej szkole II stopnia - Technik żywienia i usług gastronomicznych zdobywając kolejną kwalifikację TG.16 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych
 1. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończąc szkołę w zawodzie KUCHARZ będzie umiał:

 • profesjonalnie dekorować potrawy
 • sporządzać potrawy i napoje
 • planować zakupy
 • planować i sporządzać karty menu
 • prowadzić działalność gastronomiczną
 • obliczać wartości energetyczną i odżywczą produktów
 • współpracować w zespole
 1. KUCHARZ znajdzie zatrudnienie w:
 • zakłady typu otwartego ( restauracje, kawiarnie, bary szybkiej obsługi,
 • zakłady gastronomiczne typu zamkniętego (pensjonaty, domy wczasowe, szpitale, sanatoria, szkoły, internaty, stołówki),
 • firma cateringowa,
 • własna firma gastronomiczna .
 1. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

Zawód kucharz będzie kształcony w profesjonalnie wyposażonej pracowni, która umożliwia przygotowanie się do pracy zawodowej. Warunki edukacji w naszej szkole pozwolą na zapoznanie się ze sprzętem, maszynami i urządzeniami, którymi dysponują na co dzień restauracje, zatem absolwent naszej szkoły zdobędzie wiedzę i umiejętności na miarę bardzo dobrze przygotowanego i wykształconego pracownika branży gastronomicznej.

Czytany 3353 razy

Media