ZST Mielec
Slider

Ferie zimowe to nie tylko okres wypoczynku

Ferie zimowe to nie tylko okres wypoczynku, relaksu i zabawy, ale też czas, w którym dzieci i młodzież są bardziej narażone na rozmaite niebezpieczeństwa. W takiej sytuacji powinny być otoczone szczególną troską i opieką ze strony wszystkich instytucji i organizacji. Niestety większość młodzieży z naszego regionu, z uwagi na trudną sytuację materialną tegoroczne ferie spędzi w miejscu swojego zamieszkania. Pamiętać jednak należy, że wypoczynek musi być bezpieczny. Statystyki wskazują, iż jest to czas mniejszej kontroli ze strony dorosłych oraz niewłaściwego gospodarowania wolnym czasem często przyczyniają się do podejmowania ryzykownych zachowań i decyzji.

Dostrzegając pilną potrzebę zapewnienia młodzieży bezpieczeństwa podczas ferii zimowych – jako SU ZST w Mielcu zwracamy się do Was drodzy koleżanki i koledzy z apelem o większą rozwagę i odpowiedzialność związaną z Waszą aktywnością podczas ferii zimowych. Nadmierne szaleństwo np. na stoku czy lodowisku może mieć poważne konsekwencje.

Dla tych, którzy planują „białe szaleństwo” pragnę przypomnieć kilka złotych zasad. Należy przypomnieć to, o czym powinien pamiętać każdy korzystający ze stoku podczas ferii zimowych lub momentów, w trakcie których znajduje się na stoku narciarskim:

  1. Na stoku nie jesteś sam. Poruszaj się tak byś nie był zagrożeniem dla siebie ani innej osoby.
  2. Prędkość dostosuj do swoich umiejętności, pogody i warunków na nartostradzie.
  3. Wybieraj taki tor jazdy byś nie stwarzała zagrożenia dla innych. Jadący przed tobą narciarz nie widzi Cię. Wyprzedaj go z zachowaniem bezpiecznej odległości.
  4. Jeżeli masz zamiar przejechać na nartach i Twoja trasa krzyżuje się z trasą innego użytkownika masz obowiązek upewnić się, że nie stworzysz zagrożenia.
  5. Zatrzymuj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli takowych nie ma zatrzymaj się jak najbliżej brzegu nartostrady tak by nie przeszkadzać innym. Nie dopuszczalne jest zatrzymywanie się na środku nartostrady.
  6. Bezwzględnie należy stosować się do znaków ustawionych na nartostradach.
  7. W razie wypadku, osoba która znajduje się najbliżej poszkodowanego zobowiązana jest udzielić i wezwać ratowników.
  8. Każda osoba, która jest związana z wypadkiem jest w obowiązku podania swoich danych odpowiednim organom.

Pamiętajmy jednak, że Młodzieżowe Domy Kultury słyną z organizowania wyjazdów oraz zawodów związanych ze sportami zimowymi, zjazdy na nartach, sankach, czy nawet uwielbiane przez wielu kuligi. Nie możemy myśleć, że jeżeli ferie zimowe spędzamy w domu, wówczas muszą być one czasem straconym i nudnym

Ferie to przede wszystkim czas odprężenia i relaksu, dlatego KOLEGO WYKORZYSTAJ TEN CZAS MĄDRZE!

Martyna Wasserman

Czytany 4221 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 wrzesień 2016 18:27