ZST Mielec
Slider

„Rola samooceny w życiu człowieka”

Dziś, żyjemy w świecie wyrafinowanym i przepełnionym konsumpcjonizmem. XXI wiek jest bowiem wkroczeniem ludności w zupełnie nową erę, gdzie na porządku dziennym pojawia się konkurencja, współzawodnictwo, ciągłe zmiany oraz szybki postęp techniczny. Żyjemy więc w takim świecie, gdzie nie ma czasu na głębszą kontemplację własnego jestestwa. Pomimo tego często zadajemy sobie pytanie: jak znaleźć właściwe miejsce w świecie? Jak zyskać przewagę, która będzie gwarancją sukcesu? W owym świecie staramy się dążyć do samorealizacji, doskonalenia się i sukcesów życiowych. Wyznaczamy sobie cele, których spełnienie wymaga od nas stanowczości i pewnej wrodzonej rozwagi oraz mądrości. Tak było od wielu pokoleń, odkąd człowiek stał się istotą rozumną i tak jak to powiedział Horacjusz „separe aude”- czyli odważmy się być mądrymi. Czasami zdarza się i nam przystanąć wśród natłoku codziennych spraw i dokonać głębszej analizy dotyczącej naszego życia. Gdy już zagłębiamy się we własne wnętrze, oddalając się od spraw codziennych, zrzucamy z siebie pewien ciężar i myślimy…

Jeżeli mamy na tyle szczęścia i zostaliśmy obdarzeni lub wypracowaliśmy w sobie możliwość do filozoficznego podejścia do życia to z pewnością będziemy zastanawiać się nad własną wartością. Aby jednak móc podjąć taki aspekt sfery duchowej naszego życia musimy znać pojęcie samooceny, która to bezpośrednio wiąże się z ową naszą wartością.

Samoocena bowiem w naszych oczach i rozumieniu jest stosunkiem człowieka do samego siebie, szczególnie do charakteryzujących go właściwości. Samoocenę zatem stanowi zbiór sądów wartościujących, odnoszących się do siebie w większości aspektów, które uważa ona za ważne. Stosunek jednostki wobec samej siebie może być pozytywny (samoocena wysoka), lub negatywny (samoocena niska). Samoocena może być w różnym stopniu adekwatna, jest więc swego rodzaju cenzurką wystawianą samemu sobie, jak i samowiedzą na własny temat. Jeżeli dokonamy prawidłowej i zgodnej ze stanem faktycznym samooceny będziemy w stanie poznać naszą wartość, jako człowieka, żony, ojca, dziecka itd. Kwestia samooceny nazywana jest często poczuciem własnej wartości. Jest to w ostatnich latach temat modny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Smutna prawda o powszechnym braku zdrowej samooceny wydobywana jest na światło dzienne.

Bardzo często ludzie nie doceniają samych siebie z wielu przyczyn. Skutkiem tego jest nie rozwijanie własnych możliwości i tylko celowe powtarzanie schematów z dnia na dzień. Ludzie tacy nie biorą swojego życia we własne ręce. Niskie poczucie wartości sprawia że jesteśmy po prostu nieszczęśliwi i izolujemy się od społeczeństwa. Rozwijanie poczucia własnej wartości ma swój początek już w dzieciństwie. Nie należy jednak zamykać się w sobie lecz brnąć na przekór wszystkiemu. Sami musimy sobie pomóc, nie czekając na reakcję innych. Takim oto akcentem kończę mą krótką dygresję na temat samooceny. A ponieważ twierdzę iż potrafię dokonać oceny własnych poczynań znam swoje wady i zalety. „Odi profanum vulgus et arceo” co znaczy pogardzajmy nieoświeconym tłumem i trzymajmy się z daleka… Poznawajmy więc siebie samych, własne wnętrze i z dumą prezentujmy wszystkim własną godność.

G. Rokoszak

Czytany 4652 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 19 wrzesień 2016 18:32