ZST Mielec
Slider
Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

Porozmawiajmy szczerze o spożywaniu posiłków w samotności i w obecności nowych technologii.

Albo inaczej: porozmawiajmy o wspólnym spożywaniu posiłku bez obecności smartfonów. To jest dopiero wyczyn.

Dzisiaj wraz z fundacją DBAM O MÓJ ZASIEG podajemy wam JAK NA TACY 10 ważnych powodów, dla których powinniśmy odłożyć smartfony i zająć się wspólną celebracją stołu.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są dla naszego mózgu zapachy, smaki, już nie mówiąc o szacunku dla osób przygotowujących posiłek. No i rośnie nam pokolenie 30-latków, którzy coraz częściej mają problemy z żołądkiem. Sprawa jest prosta: korzystasz z telefony w trakcie jedzenia = rzadziej przeżuwasz pokarm.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z treścią najnowszego poradnika dla rodziców „Nowe technologie w domu” autorstwa doktora Macieja Dębskiego socjologa problemów społecznych, który w jasny sposób prezentuje jak dbać o higienę cyfrową w domu.

We współpracy z fundacją Dbam O Swój Zasięg zapraszamy Państwa na cykl bezpłatnych szkoleń dla rodziców oraz nauczycieli prowadzonych przez naszych ekspertów.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Kampania ta to szereg autorskich rozwiązań, mających na celu zwrócenie uwagi na problemyi potrzeby młodzieży. Zaprojektowano je w oparciu o przeprowadzone w Gdyni badania potrzeb młodzieżowych, przegląd badano sytuacji młodzieży w pandemii oraz analizie wniosków płynących z gdyńskiego systemu wsparcia i edukacji.

Co 20. osoba na świecie cierpi na depresję, a to oznacza, że prawdopodobnie znasz kogoś, kto zmaga lub zmagał się z tą chorobą. Kampania „Dobrze, że jesteś” pomoże ci znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania: jak rozpoznać depresję, jak jej uniknąć i jak nieść pomoc osobom cierpiących na tę chorobę.

Eksperci z Fundacji Dbam o Mój Zasięg, głównego wykonawcy kampanii, przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów, rodziców jak i nauczycieli, a wynikiem kampanii jest między innymi poradnik o depresji przygotowany we współpracy z terapeutami oraz szereg darmowych szkoleń online dla rodziców jak i nauczycieli.

Granie na ekranie” to jedna z najważniejszych inicjatyw badających tematykę higieny cyfrowej wśród najmłodszych w ostatnich latach. Projekt prowadzony jest od 2019 roku. W jego ramach zrealizowano w szkołach na terenie całego kraju ogólnopolskie badanie ilościowe, w którym wzięło udział 56 535 uczniów (w 768 szkołach biorących udział w projekcie) oraz badanie jakościowe, uwzględniające m. in. wywiady pogłębione z terapeutami uzależnień od gier oraz badania fokusowe skupione wokół najpopularniejszych gier cyfrowych.

Fonoholizm to nic innego jak nadmierne przywiązanie do smartfona.

Współczesne pokolenie dzieci i młodzieży to pokolenie sieci, pokolenie szklanych ekranów, pokolenie always on. Dla wielu młodych ludzi świat wirtualny to miejsce, w którym zaspokajają swoje potrzeby, spędzają czas wolny, poszukują akceptacji i budują poczucie przynależności. Jednakże zbytnie zanurzenie w świat cyfrowy, bez odpowiedniego udziału bezpośrednich relacji tworzonych face to face, może przyczyniać się do nadużywania Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych.