ZST Mielec
Slider

eTwinning

eTwinning to program Unii Europejskiej mający na celu wspieranie współpracy szkół podstawowych i średnich w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Bierze w nim udział już ponad 6000 szkół z całej Europy.

Akcja eTwinning stanowi integralną część programu eLearning i została oficjalnie zainaugurowana przez Komisję Europejską na początku 2005 roku. Program powstał, by dać szkołom europejskim możliwość wspólnego uczenia się i uczenia się od siebie nawzajem. Szkoły, które przyłączą się do tej akcji, mogą wymieniać poglądy i nawiązywać przyjaźnie i współpracę ze szkołami z innych krajów. eTwinning ma również zachęcić młodych ludzi do wzajemnego poznawania się, do poznawania swoich kultur, szkół i rodzin. W akcję aktywnie zaangażowały się i udzieliły jej wsparcia ministerstwa edukacji w krajach europejskich.

Na czym polega eTwinning?

W ramach programu eTwinning dwie różne szkoły z dwóch różnych krajów europejskich wykorzystując we wspólnej pracy narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) mogą wymieniać informacje i wiedzę ponad europejskimi granicami. W trakcie takiej długoterminowej współpracy, szkoły partnerskie będą miały okazję do przeprowadzenia wspólnego pedagogicznego przedsięwzięcia.

eTwinning w ZST

W dniach 24-28 II. 2008 w Krzyżowej (będącej Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży) odbyło się Polsko-Niemieckie Seminarium dla nauczycieli szkół zawodowych pod nazwą „Koledzy po Fachu”. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów między szkołami w Polsce oraz w Niemczech, poznanie sposobów organizacji współpracy między szkołami oraz finansowania takich projektów.

ZST reprezentowały nauczycielki języka niemieckiego Anna Burek i Marzena Kasprzyk. Udział w seminarium okazał się bardzo owocny, ponieważ nawiązana została współpraca z Berufsbildende Schule II w Stade (niedaleko Hamburga) www.bbs2stade.de Niemiecką szkołę reprezentował nauczyciel języka angielskiego Daniel Samland.

Zaplanowane zostały następujące działania:

  • wymiana e-maili w języku niemieckim i angielskim pomiędzy uczniami naszej szkoły i szkoły partnerskiej,
  • wspólny projekt eTwinning, którego ważną częścią będzie wizyta u niemieckich partnerów, jak i ich rewizyta u nas (start: rok szkolny 2008/2009)
Czytany 3574 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 13:46