ZST Mielec
Slider

Olga Tokarczuk laureatką szwedzkiej nagrody literackiej

„Księgi Jakubowe", ich autorka Olga Tokarczuk i tłumacz Jan Henrik Swahn zostali laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Nagroda zostanie wręczona na początku 2017 roku.

To pierwsza odsłona Międzynarodowej Nagrody Literackiej Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie. Ufundowany w 2015 roku laur mogą otrzymać zagraniczni pisarze i ich tłumacze na szwedzki. Olga Tokarczuk otrzyma go za „Księgi Jakubowe". Pisarka otrzyma 75 tysięcy koron szwedzkich (równowartość ok. 33 tysięcy złotych), a jej tłumacz Jan Henrik Swahn (25 tysięcy złotych). 

 

Przewodniczącym jury złożonego ze szwedzkich dziennikarzy był Ingemar Fasth, szef sceny literackiej i biblioteki Domu Kultury i Teatru Miejskiego. Jury uzasadniło wybór następująco:

„To oszałamiająca powieść o charyzmatycznym samozwańczym żydowskim mesjaszu Jakubie Franku, który żył w Polsce w osiemnastym wieku i którego doktryna podzieliła Żydów. Olga Tokarczuk, wykorzystując wiele różnych form narracji, błyskotliwie odmalowała zarówno epokę, jak i żyjących ówcześnie ludzi i ich idee. Jan Henrik Swahn wspaniale przetłumaczył jej pracę na język szwedzki."

Od kilku lat Olga Tokarczuk jest coraz śmielej wymieniana wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. „Księgi Jakubowe" zdobyły wcześniej Nagrodę Literacką Nike 2015, i to zarówno od jurorów, jak i czytelników. Znalały się także w finale Angelusa 2015, wyróżniła je także minister kultury Małgorzata Omilanowska w 2014 roku.

 

Zapraszamy po „Księgi Jakubowe" do biblioteki ZST!

Czytany 1338 razy