ZST Mielec
Slider

Relacja z praktyk zawodowych w Niemczech - grupa I (styczeń 2015)

W terminie 03-31.01.2015 grupa 10 uczniów klasy III DG Technikum Gastronomicznego o specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych, przyszli kucharze i technolodzy żywienia, odbyła 4-tygodniową praktykę zawodową w Niemczech, w hotelach zlokalizowanych na terenie landu Turyngia. Praktyki odbyły się dzięki współpracy Zespołu Szkół Technicznych z instytucją partnerską z Niemiec - Siegmundsburger Haus Werraquelle GmbH, w ramach projektu Erasmus+ pt. „Wiedza teoretyczna nie jest wszystkim - ucz się i pracuj na poziomie europejskim!”.

Beneficjenci poprzez odbycie czterotygodniowej praktyki zawodowej w Turyngii zapoznali się z europejskimi normami i wymogami w pracy w gastronomii. Mieli możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy międzykulturowej i pogłębiania wiedzy praktycznej z zakresu gastronomii. Uczniowie nawiązali europejskie znajomości i przyjaźnie, co dało im poczucie, że są pełnoprawnymi obywatelami Europy. Zdobytą wiedzę uczniowie będą mogli zastosować w swojej przyszłej pracy zawodowej, co zaowocuje uatrakcyjnieniem oferty gastronomicznej oferowanej przez lokalne przedsiębiorstwa tej branży.

Pani mgr Marzena Kasprzyk - koordynator projektu z ramienia ZST - sprawowała opiekę nad stażystami w drodze do Turyngii oraz towarzyszyła w przewiezieniu każdego 2-osobowego zespołu do zakładu praktyk, zapewniając im zarówno wsparcie psychologiczne, jak i pomoc tłumaczeniową podczas pierwszego spotkania w nowym miejscu z pracodawcami oraz starszymi kolegami z pracy. Przez pierwszy tydzień praktyk p. M. Kasprzyk przebywała w jednym z obiektów SHW w Eisenach w celu monitorowania przebiegu praktyk, będąc w stałym kontakcie z uczniami oraz z pracownikami firmy SHW.

Uczniowie pracowali w zespołach 2-osobowych i w swoich zakładach hotelarsko-gastronomicznych mieli do przepracowania 160 godzin roboczych (20 dni) plus dni wolne. W kuchni wykonywali takie czynności jak: mycie i krojenie warzyw, przyrządzanie sałat, przygotowywanie półmisków z serami i wędlinami, przygotowywanie bufetu/"szwedzkiego stołu", przyrządzanie sosów i dodatków, gotowanie zup, przygotowywanie potraw mącznych, przyrządzanie typowych potraw regionalnych z mięsa (pieczenie, gotowanie, duszenie), dekorowanie talerzy z potrawami i półmisków oraz sprzątanie swojego miejsca pracy. Zdobyli również nowe kompetencje z zakresu pracy w restauracji: nakrywanie do stołu, sprzątanie ze stołu, polerowanie sztućców i szklanek, układanie serwetek, przygotowywanie pomieszczeń dla zorganizowanych grup, obsługiwanie gości, przyjmowanie zamówień, sprzątanie swojego miejsca pracy oraz dekorowanie "szwedzkiego stołu". Ich pracę oceniał przydzielony im w zakładzie stażowym opiekun zawodowy.

Miejsca odbywania praktyk:

- Hotel Rennsteig, Masserberg (www.hotel-rennsteig.com)

-Waldhotel Rennsteighöhe, Frauenwald (www.waldhotel-rennsteighoehe.de)

-Hotel Linderhof, Linderhof(www.linderhof-erfurt.de)

-Hotel Herzog Georg, Bad Liebenstein (www.hotel-herzog-georg.de)

-Hotel Rotenburg, Rodenberg (www.goebel-hotels.com/rotenburg/hotel-rodenberg)

W połowie czasu trwania stażu zorganizowana została wspólna wycieczka do stolicy landu Turyngia – Erfurtu.

W ostatnim tygodniu praktyk zadania monitorowania praktyk przejęła mgr Agnieszka Mirowska. Przebywając w Eisenach sprawdzała, czy uczniowie wypełnili dzienniczki praktyk i karty czasu pracy, informowała o organizacji powrotu oraz sprawowała rolę opiekuna w drodze powrotnej do kraju.

Dla potwierdzenia kompetencji nabytych podczas pobytu za granicą uczniowie otrzymają Europass – Paszport Językowy i Europass – Mobilność, jakie przygotuje szkoła oraz certyfikat odbycia stażu zagranicznego od Głównego Partnera Niemieckiego Siegmundsburger Haus Werraquelle, na którym znajdzie się ocena za komunikację i umiejętności praktyczne. Powyższe dokumenty posłużą im do udokumentowania odbycia stażu zagranicznego i przygotowania do szukania pracy na rynku lokalnym i europejskim. Będą również pomocne w przypadku starania się przez uczestników o otrzymanie stypendium w różnych fundacjach związanych z edukacją.

Każdy z uczestników projektu miał opłacone koszty podróży, wykupione ubezpieczenie na czas podróży i pobytu na stażu. Praktykanci zapewnione mieli zakwaterowanie i pełne wyżywienie w zakładach odbywania stażu. Otrzymali również kieszonkowe w wysokości 200 EUR: w ramach tej sumy mogli np. zakupić sobie mobilny Internet i doładowanie telefonu, aby móc kontaktować się z opiekunem i rodzicami/opiekunami prawnymi, pozostała kwota na własny użytek (pamiątki, rozrywka w Niemczech itp.)

Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni z pobytu i chętnie przedłużyliby czas w miejscach praktyk lub ponownie skorzystali z możliwości wyjazdu. Strona niemiecka również wyrażała same pozytywne uwagi o naszych wychowankach, podkreślając ich zaangażowanie, sumienność, chęć uczenia się nowych rzeczy oraz otwartość i pogodne usposobienie. Potwierdzeniem zadowolenia są oceny bardzo dobre i celujące, jakie uczniowie otrzymali za swoją pracę.

A jak wspominają praktyki sami uczniowie? Zapraszamy do obejrzenia prezentacji!

Oprac.: mgr M. Kasprzyk i mgr A. Mirowska

Opublikowano w dniu: 17.03.2015 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 16.03.2015 r.