ZST Mielec
Slider

„Światowy Dzień Zdrowia”

7 kwietnia corocznie obchodzimy “Światowy Dzień Zdrowia”. Jest więc on najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami z powodu epidemii COVID-19 jesteśmy zmuszeni pozostać w domach. Pozostawanie przez dłuższy czas w domu nie sprzyja aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia i niski poziom aktywności fizycznej mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Dodatkowo narażeni jesteśmy na stres związany z izolacją, czy też samą sytuacją pandemii i wiadomościami jakie do nas docierają.

Dlatego też w tym okresie warto pamiętać o zdrowym odżywianiu i odpowiednim nawodnieniu. Napoje słodzone cukrem zastąp wodą. Ważne jest, aby Twoja dieta zawierała dużo warzyw i owoców – powinny stanowić połowę tego co jemy. Z produktów zbożowych powinno się wybierać jak najczęściej te pełnoziarniste. Należy ograniczyć spożycie soli i cukru. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce i zastąpić je olejami roślinnymi. Eksperci podkreślają, że nie tylko, to ile i jak jemy, ale także ile się ruszamy jest kluczem do zdrowia. Podstawą „Piramidy zdrowego żywienia i stylu życia” jest obecnie aktywność fizyczna. Dla zachowania dobrej kondycji i zdrowia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo lub też połączenie obu tych rodzajów aktywności. Poziom ten można osiągnąć również w domu, bez specjalnego sprzętu i przy ograniczonej przestrzeni. Codzienna aktywność ma szereg korzyści dla zdrowia m.in. poprawia kondycję, obniża poziom ciśnienia krwi, i pomaga utrzymać cholesterol, a także trójglicerydy na prawidłowym poziomie. Pomaga, także poprawić samopoczucie, zmniejszyć stres i wyzwolić więcej energii. Łącznie z urozmaiconym, prawidłowo zbilansowanym żywieniem pozwala zapobiegać rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia nadwagi i otyłości.

Poniżej przedstawiono kilka sposobów zachowania aktywności i ograniczenia siedzącego trybu życia w domu. Bądź jak najwięcej aktywny - ćwicz, tańcz, chodź po schodach, aktywne prace domowe, to też dobra dawka ruchu.

Rób krótkie aktywne przerwy w ciągu dnia.

Te krótkie aktywności mogą się zsumować i zapewnić spełnienie tygodniowych zaleceń, co do ruchu. Taniec, czy też wykonywanie prac domowych, takich jak sprzątanie, prace w ogródku to doskonałe sposoby na pozostanie aktywnym w czasie pobytu w domu. Warto też skorzystać z propozycji ćwiczeń online. Wiele z nich jest bezpłatnych i można je znaleźć na przykład na YouTube. Warto jednak pamiętać, że jeśli nie ma się doświadczenia w wykonywaniu danych ćwiczeń, trzeba być ostrożnym i świadomym własnych ograniczeń.

Nie siedź. Wstań.

Nie siedź za długo w tej samej pozycji. W miarę możliwości wstawaj od komputera. Jeśli spędzasz czas wolny w pozycji siedzącej wybieraj czynności stymulujące poznawczo, takie jak czytanie, krzyżówki, gry planszowe, czy puzzle.

Spaceruj po domu.

Nawet w małych przestrzeniach spacerowanie lub chodzenie w miejscu może pomóc Ci pozostać aktywnym. Jeśli rozmawiasz przez telefon, chodź po domu podczas rozmowy, zamiast siedzieć.

Relaksuj się.

Medytacja i głębokie oddechy mogą pomóc ci zachować spokój. Słuchaj ulubionej muzyki, czytaj książki, obejrzyj film.

Oto linki filmików z ćwiczeniami (przygotowane w ramach projektu Narodowego Programu Zdrowia), które można wykonywać w domu:

 - dla osób wykonujących pracę siedzącą, przeciwdziałające bólom kręgosłupa:

 https://www.youtube.com/watch?v=r_qN7KNfZ0w

- ćwiczenia rozciągające:

 https://www.youtube.com/watch?v=Qf8XidUrYDM

- na płaski brzuch:

 https://www.youtube.com/watch?v=FypHK5F0E3M

Opracowała: Barbara Krawiec

Czytany 127 razy