ZST Mielec
Slider

ŚWIATOWY DZIEŃ ASTMY

W tym roku na 4. maja przypadły obchody Światowego Dnia Astmy. Dzień ten ustanowiła Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania Astmy (Global Initiative for Asthma - GINA). Święto obchodzone jest od 1998 r. w każdy pierwszy wtorek maja.

Celem obchodów Światowego Dnia Astmy jest upowszechnianie wśród społeczeństwa wiedzy na temat tej choroby, zwiększenie świadomości dotyczącej astmy i skali związanego z nią zagrożenia. Z tej okazji w wielu krajach organizowane są specjalne akcje informacyjne oraz szkolenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie na astmę choruje ponad 235 milionów osób. Rocznie umiera w związku z nią około 400 tysięcy. Najwięcej zachorowań, dotyczących około 20% populacji, występuje w krajach rozwiniętych.

W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłych. Są to statystyki jedynie szacunkowe, ponieważ wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych.

Wpisując się w nurt obchodów tego dnia, grupa 17 uczniów z klasy 2CLp i 2CLg uczestniczyła w szkoleniu: „Postępowanie w przypadku ataku duszności (napadu astmy oskrzelowej). Celem spotkania było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych na astmę oskrzelową oraz przypomnienie zasad postępowania w sytuacji ataku duszności. Szkolenie przeprowadzono online za pośrednictwem platformy MS Teams.

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

  • Światowy Dzień Astmy - założenia przedsięwzięcia
  • Astma oskrzelowa – charakterystyka choroby
  • Pierwsza pomoc przy ataku duszności/astmy oskrzelowej.

Uczestnikom szkolenia gratulujemy i życzymy dalszej aktywności na drodze popularyzacji pierwszej pomocy i pogłębiania wiadomości i umiejętności w tym zakresie.

Organizator: Andrzej Wyzga

Czytany 177 razy