ZST Mielec
Slider

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

W tym roku, 17 maja po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To międzynarodowe święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Światowej Ligi Nadciśnienia Tętniczego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (International Society of Hypertension). Jego coroczne obchody w dniu 17 maja mają na celu podnoszenie wiedzy zarówno wśród personelu medycznego jak i społeczeństwa na temat objawów, metod leczenia oraz profilaktyki nadciśnienia tętniczego i jego następstw.

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce – jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia – zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Blisko 3,5 mln z nich nawet nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.

Wpisując się w nurt obchodów tego dnia, grupa 21 uczniów z klasy 2CLg i 2CLp uczestniczyła w dwugodzinnym szkoleniu: „Nadciśnienie tętnicze, pierwsza pomoc przy skrajnie wysokich wartościach ciśnienia tętniczego i udarze mózgu”. Celem spotkania było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych na nadciśnienie tętnicze oraz przypomnienie zasad postępowania przy skrajnie wysokim ciśnieniu tętniczym i udarze mózgu. Szkolenie przeprowadzono online za pośrednictwem platformy MS Teams.

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

  1. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego - założenia przedsięwzięcia
  2. Nadciśnienie tętnicze – charakterystyka schorzenia
  3. Pomiar ciśnienia tętniczego
  4. Pierwsza pomoc przy skrajnie wysokich wartościach ciśnienia tętniczego i udarze mózgu.

Uczestnikom szkolenia gratulujemy i życzymy dalszej aktywności na drodze popularyzacji pierwszej pomocy i pogłębiania wiadomości i umiejętności w tym zakresie.

Organizator: Andrzej Wyzga

Czytany 476 razy