ZST Mielec
Slider

XXVI Galicjaner Shtetl – Dni Pamięci Żydów galicyjskich

W dniu 20 czerwca 2021 roku uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyli w lekcji historii lokalnej. Została ona zorganizowana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie w ramach XXVI Galicjaner Shtetl – Dni Pamięci Żydów galicyjskich.

Na cmentarzu żydowskim przy ulicy Traugutta uczniowie z klas 1LS i 1GR wzięli udział w prelekcji dotyczącej zwyczajów cmentarnych i tradycji pogrzebowej wyznawców judaizmu. W/w wykład wygłosiła Izabela Sekulska - przewodnicząca lokalnego stowarzyszenia Mayn Shtetele Melitz/Moja gmina Mielec. Ponadto drugi prelegent pan Stanisław Wanatowicz omówił relacje polsko – żydowskie w Mielcu na przestrzeni wieków, a także przedstawił on młodzieży informacje dotyczące zagłady Żydów mieleckich w marcu 1942 roku w ramach niemieckiej Akcji Reinhardt mającej na celu fizyczną likwidację ludności wyznania mojżeszowego w naszym mieście. Zebrana młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała relacji o spaleniu  przez niemiecki Wermacht synagogi żydowskiej w Mielcu we wrześniu 1939 roku.  Była to jedna z pierwszych hitlerowskich zbrodni wojennych na okupowanych polskich terenach. Mielecka akcja miała na celu przybliżenie i upamiętnienie ludności żydowskiej zamieszkałej w naszym mieście jako mniejszości religijnej i narodowościowej.

Czytany 158 razy