ZST Mielec
Slider

Pomysł na weekendowe popołudnie

Uczniowie z klas 1 LS, 2 GR oraz 3 BMp w dniu 8 października 2021 roku spędzili piątkowe popołudnie w niecodzienny sposób. Wzięli udział w przeprowadzonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną SCK w Mielcu akcji Noc w Bibliotece, podczas której uczestniczyli w akcji: Spotkanie z planszówkami. Wydarzenie to wpisuje się w obchodzony 10 października Dzień Gier Planszowych.

Młodzież podczas tego wydarzenia grała w planszówki z zakresu fantastyki, a także w gry o tematyce historycznej. Grupa uczniów zmierzyła się z realiami Wielkiej Wojny, grając w grę Niepodległa, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na 100-lecie odrodzenia Polski. Gra poprzez zabawę ukazuje wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości. Mechanika gry ma charakter kooperacyjny, jest oparta na wiedzy uczniów oraz na kościach i kartach tematycznych ukazujących postacie Ojców Niepodległości. Gracze mieli możliwość rozegrania gry z uwzględnieniem realiów historycznych i własnych pomysłów.

Kolejna grupa uczniów zmierzyła się z realiami II wojny światowej, mając za zadanie ucieczkę polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” z Bałtyku na Morze Północne w pierwszych tygodniach września 1939 roku.

Największą jednak atrakcję dla uczniów stanowiła gra fantasy Karak rozgrywana w systemie miniturnieju, które sędziował Łukasz Skowron, miłośnik i znawca gier planszowych. Podczas akcji uczniowie przedstawiali swoje wrażenia w rozmowie z redaktorem Radia Leliwa.

Akcja Noc w Bibliotece oraz Spotkanie z planszówkami miały na celu zachęcić młodzież do wspólnego spędzania czasu, pokazać im możliwości spędzania wolnego czasu w gronie koleżeńskim bez sięgania po telefon i korzystania z Internetu. Wspólne gry planszowe uczyły młodzież podejmowania decyzji, argumentowania swoich działań, a także stanowiły okazję do rozwijania umiejętności społecznych w gronie rówieśniczym.

Opracował: mgr Paweł Wal