ZST Mielec
Slider

Światowy Dzień Osób Chorych na Epilepsję

Większości z nas 14. lutego kojarzy z Dniem Świętego Walentego – czyli  tzw. Walentynkami.  Warto zaznaczyć, że tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Chorych na Epilepsję. Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i osób chorych na epilepsję i choroby neurologiczne.

Na świecie na epilepsję cierpi około 50 milionów osób. W Polsce z chorobą zmaga się aż 400 tysięcy osób. Niestety duża część społeczeństwa nie wie jak reagować i jak pomóc osobie, która ma atak. Ataki padaczki zazwyczaj powodują przerażenie otoczenia. Ludzie boją się, widząc napady epilepsji, ponieważ nie rozumieją, co dzieje się z osobą poszkodowaną.

Celem obchodów Światowego Dnia Chorych na Epilepsję jest upowszechnianie wśród społeczeństwa wiedzy na temat padaczki, a zwłaszcza popularyzacja sposobów udzielania pierwszej pomocy osobom w trakcie ataku epilepsji. Z tej okazji w wielu krajach organizowane są specjalne akcje informacyjne oraz szkolenia.

Wpisując się w nurt obchodów tego dnia, grupa 23. uczniów z klas: 3BL i 2BL (grupy biol.-chem.) oraz 2AP, uczestniczyła w cyklu dwugodzinnych szkoleń: „Postępowanie w przypadku ataku drgawek (napadu epilepsji)”. Celem spotkań było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby osób chorych na epilepsję oraz przypomnienie zasad postępowania w sytuacji ataku drgawek.

Program szkolenia obejmował następujące zagadnienia:

  • Światowy Dzień Osób Chorych na Epilepsję – szczegóły inicjatywy
  • Przyczyny i objawy drgawek
  • Zagrożenia związane z drgawkami
  • Algorytm postępowania podczas ataku drgawek
  • Epilepsja (padaczka) – charakterystyka choroby

Uczestnikom szkolenia gratulujemy i życzymy dalszej aktywności na drodze popularyzacji tematyki udzielania pierwszej pomocy.

 

 

Opracował: Andrzej Wyzga