ZST Mielec
Slider

ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH ORGANIZATOREM POWIATOWEGO KONKURSU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

W dniu 9 marca br. Zespół Szkół Technicznych w Mielcu, przy współpracy Sekcji Ratowników Drogowych Automobilklubu, zorganizował Powiatowy Konkurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej Szkół Gimnazjalnych. Impreza odbyła się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły.

 

Celem konkursu była popularyzacja tematyki pierwszej pomocy wśród młodzieży gimnazjalnej, a zwłaszcza umiejętności praktycznych w tym zakresie, wymiana wzajemnych doświadczeń nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa, a także promocja Zespołu Szkół Technicznych, w tym również jako placówki oświatowej szczególnie zaangażowanej w krzewienie nauki pierwszej pomocy przedmedycznej.

W imprezie udział wzięło 16 drużyn (32 uczniów) z 6 gimnazjów powiatu mieleckiego. Konkurs składał się z części teoretycznej - obejmującej test wiadomości oraz z części praktycznej, którą stanowiły 2 konkurencje:

  • postępowanie w przypadku osoby nieprzytomnej-oddychającej,
  • postępowanie w sytuacji zatrzymania akcji serca (resuscytacja krążeniowo-oddechowa).

W czołówce konkursu znalazły się następujące drużyny:

  • I miejsce – drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tuszowie Narodowym w składzie: Dominika Zboch i Łukasz Stala,
  • II miejsce – drużyna Gimnazjum Nr 3 w Mielcu w składzie: Izabela Duszkiewicz i Julia Kapusta,
  • III miejsce – drużyna Gimnazjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Przecławiu w składzie: Klaudia Działowska i Klaudia Koceniak.

Ponadto przyznano 2 wyróżnienia: dla Klaudii Działowskiej – najefektywniejszej zawodniczki podczas konkursu oraz dla Dominiki Zboch – za najefektywniejszą resuscytację podczas zawodów.

Grono sędziowskie konkursu stanowili ratownicy drogowi Polskiego Związku Motorowego, którzy oceniali wiadomości teoretyczne uczniów oraz wykonywane przez nich zadania praktyczne. Konkursowe zmagania uczniowskie w zakresie pierwszej pomocy oceniała m.in. Weronika Czerwińska- Mistrzyni Polski 2013 w Ratownictwie Drogowym Polskiego Związku Motorowego.

Zwycięskie drużyny otrzymały puchary, nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Wręczenia nagród dokonali: Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Maria Napieracz oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu mgr inż. Mariusz Wojciechowski.

Podczas realizacji konkursu dużym zaangażowaniem wykazały się uczennice z klasy 4EG: Ewelina Harchut i Anita Sasor oraz z klasy 2CL: Justyna Burakowska, Wiktoria Głodzik, Anna Kagan, Aleksandra Kopeć, Daria Młynek, Karolina Pryga, Julia Skiba.

O oprawę gastronomiczną imprezy zadbali natomiast uczniowie z klasy 3DG: Anita Bugaj, Wiktoria Ciejka i Kamil Gawryś – uczestniczący w szkolnym projekcie Erasmus+.

 

Konkurs przygotował zespół nauczycieli i pracowników obsługi technicznej ZST w składzie: mgr inż. Barbara Nykiel, Henryk Golba, Grzegorz Stryjski i mgr Andrzej Wyzga.

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz zwycięskim drużynom gratulujemy uzyskanych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie pierwszej pomocy przedmedycznej!

Oprac.: mgr inż. B. Nykiel, mgr A. Wyzga

 

Opublikowano w dniu: 16.03.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 15.03.2016 r.