ZST Mielec
Slider

European Day of Languages!

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie bogactwa i różnorodności językowej oraz zwrócenie uwagi na rosnącą potrzebę zwiększenia zakresu nauczanych języków, a tym samym osiągnięcia przez obywateli pewnego stopnia zaawansowania w zakresie co najmniej dwóch języków obcych, aby w pełni mogli wykorzystać swój potencjał jako obywatele demokratycznej Europy. Dla naszej szkoły ten dzień jest szczególnym świętem ze względu na wieloletnią już współpracę z międzynarodowym programem wymiany uczniów AFS Polska oraz naszą ogromną aktywność w zakresie współpracy międzynarodowej.

Nasi uczniowie we współpracy z nauczycielami przygotowali na ten dzień wiele atrakcji. Na korytarzach szkolnych można było spotkać ciekawe postaci z różnych krajów. Sherlock Holmes, Napoleon Bonaparte, Pablo Picasso i inne ciekawe osobistości odwiedzały uczniów podczas lekcji. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę o innych krajach - w formie quizu - w swobodnej i przyjaznej atmosferze. Każdy, kto brał udział w zabawie, otrzymał słodki upominek, a ci, którzy mieli przy sobie gadżet związany z językiem obcym, byli  w tym dniu zwolnieni od pytania. Podczas przerw między lekcjami korytarze naszej szkoły rozbrzmiewały muzyką okraszoną tekstami w językach europejskich. Taka forma spędzania czasu wolnego od lekcji bardzo przypadła młodzieży do gustu, nogi same rwały się do tańca, a uczniowie prześcigali się w rozszyfrowywaniu języków słuchanych utworów.

W taki oto sposób szerzymy ideę wielojęzyczności w społeczności ZST, promując jednocześnie porozumienie między obywatelami różnych krajów.

Tak ideę tego dnia lapidarnie przedstawiła -  Marija Pejčinović Burić -  Sekretarz Generalnego Rady Europy:

 ,,Europejski Dzień Języków przypomina nam, że uczenie się języków to krok w kierunku otwartości i poszanowania innych kultur.’’

Obchody EDJ odbyły się dzięki zaangażowaniu szkolnej grupy teatralnej "Teatralny MIX" reprezentujących różne klasy i wcielających się w różne role: 

2AL - Lipiński Bartosz (wolontariusz wymiany międzykulturowej AFS), Ćwięka Justyna - Coco Chanel

4BL -  Ozimek Martyna - Atena, Kopera Amelia - tancerka flamenco

5AMp -  Mytych Kacper - Sherlock Holmes

3DG -  Zela Faruolo (uczennica z wymiany AFS z Włoch)

3BL -  Madej Marta - Saya (uczennica z wymiany AFS z Japonii)

4BM - Bartek Szumilas - grecki bóg, Trzpis Kacper - obsługa piosenek, Magda Kacper - Alvaro Soler, Wincenciak Sebastian - Vincent van Gogh

4GR -  Kacper Gurda - Einstein

3BI -  Samuel Krzyżek - język włoski, Michał Kopera - dr Watson

Nad wszystkim czuwali nauczyciele: mgr Agnieszka Żelasko, mgr Marzena Kasprzyk, mgr Diana Kolano, mgr Ewa Wójcik oraz mgr Agnieszka Pieróg