ZST Mielec
Slider

Byliśmy! Pamiętamy! 84. rocznica spalenia mieleckiej synagogi przez Niemców

W dniu 15 września 2023 roku uczniowie ZST uczestniczyli w upamiętnieniu ofiar niemieckiej zbrodni wojennej – spalenia synagogi w Mielcu. Społeczność szkolną reprezentowała liczna delegacja uczniów z klas 2 DG, 2 BM, 2 GR, 2 LS, 3 LS, 4 BM, 4 LS oraz 4 GR.

Okolicznościowa uroczystość została zorganizowana przez lokalne Stowarzyszenie Mayne Shtetele Mielec/Moje Miasto Mielec oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Uroczystości rozpoczęła Izabela Sekulska - przewodnicząca stowarzyszenia MSM/MMM, która przedstawiła losy synagogi mieleckiej, a następnie głos zabrał Piotr Puchta - przewodniczący FODZ. Skomplikowane we wrześniu 1939 roku losy Żydów w Mielcu przedstawił przybyły z Nowego Jorku Scott Genzer - potomek mieleckich Żydów. Okoliczności spalenia synagogi i zamordowania Żydów przez Niemców omówił Stanisław Wanatowicz.

W związku z przypadającym na 15 września 2023 roku żydowskim Nowym Rokiem 5784 (Święto Rosz ha-Szana) organizatorzy poczęstowali wszystkich zebranych jabłkiem i miodem symbolizującym szczęście i słodkie życie.

Uczniowie wraz z organizatorami złożyli pod pomnikiem kamienie pamięci z imionami zamordowanych w 1939 roku Żydów.

Celem uroczystości było upamiętnienie zamordowanych mieszkańców Melitz/ Mielca jako ofiar niemieckiej okupacji z czasów II wojny światowej.

Opracował mgr Paweł Wal