ZST Mielec
Slider

Niezwykła lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych

Ponieważ żyli prawem wilka historia o Nich głucho milczy

(Zbigniew Herbert)

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych oraz młodzież mieleckich szkół mogła w dniu 18 marca 2016 roku uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii najnowszej. W spotkaniu, zorganizowanym przez naszą szkołę we współpracy z Klubem Historycznym Prawda i Pamięć, uczestniczyli historycy Leszek Żebrowski i Tadeusz Płużański, którzy przedstawili uczniom działalność niepodległościową Żołnierzy Wyklętych na tle dziejów powojennej Polski.

 

Prelegenci przedstawili sytuację polityczną na ziemiach polskich w okresie 1944 – 1956, ze szczególnym omówieniem budowy komunistycznego aparatu władzy państwowej i struktur bezpieczeństwa. W swoich wykładach przedstawili losy najważniejszych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, ze szczególnym odniesieniem się do losów Danuty Siedzikównej ps. Inka. W dalszej części wykładu przedstawili cele Fundacji Łączka zmierzającej do godnego upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych we współczesnej Polsce. Publicystom, którzy omawiali dzieje najnowszej historii Polski, za prelekcję podziękował dyrektor Zespołu Szkół Technicznych mgr inż. Mariusz Wojciechowski oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych mgr inż. Jerzy Orłowski.

Podczas wykładu ogłoszono wyniki 4. edycji Konkursu Historycznego – Wilki. Żołnierze Wykleci, którego organizatorem jest Klub Historyczny Prawda i Pamięć. W gronie laureatów znalazły się 2 uczennice z naszej szkoły:

  • Joanna Łabaj (kl. 1 EG) – wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna
  • Magdalena Woźniak (kl. 1 EG) – wyróżnienie w kategorii prezentacja multimedialna

Uczennice prace wykonały pod opieką nauczyciela historii mgr Pawła Wala.

Uczestnicząc w konferencji młodzież miała możliwość poznania losów żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Ponadto celem zorganizowanego spotkania z historykami było także upowszechnianie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

Oprac.: mgr Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 22.03.2016 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 21.03.2016 r.

Czytany 2879 razy