ZST Mielec
Slider

Uczniowie ZST na konferencji z działaczami akcji „German Death Camps”

W dniu 17 lutego 2017 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim uczniowie ZST Mielec uczestniczyli w spotkaniu z Dawidem Hallmannem. Jest on jednym z głównych organizatorów akcji „German Death Camps”, która polega na uświadomieniu opinii światowej prawdy historycznej o niemieckich zbrodniach wojennych, a także na zwróceniu uwagi na właściwe słownictwo i terminologię wobec zbrodniarzy. Działacze kampanii protestowali w Niemczech przeciwko fałszywym, nieprawdziwym oraz niehonorowym oskarżeniom Polski i Polaków o współudział w niemieckich zbrodniach wojennych i zmuszaniu Polski do ponoszenia historycznej współodpowiedzialności za Holokaust przy jednoczesnym przypisywaniu Polakom bierności w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w styczniu br. w internetową kampanię polegającą na umieszczaniu na swoich profilach hasztagu #GermanDeathCamps na Facebooku, ilustracji z napisami ukazującymi Niemców jako zbrodniarzy wojennych, polubili stronę kampanii na Faceboooku, komentując poszczególne posty i wyrażając swoje zdanie i sprzeciw przeciwko fałszowaniu historii II wojny światowej. Jednocześnie uczniowie ZST w styczniu 2017 roku włączyli się aktywnie w internetową akcję #WeRemember zorganizowaną przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie celem upamiętniania 75. rocznicy niemieckiej operacji Reinhardt mającej na celu zagładę Żydów.

Ponadto klasa 3 BL w dniu 5 stycznia br. była na wizycie studyjnej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podczas lekcji historii mogła zapoznać się ze skalą Holokaustu dokonanego przez Niemców podczas minionej wojny.

W czasie konferencji zorganizowana została prelekcja o 94-letnim Eugeniuszu Szyfnerze jako najstarszym w Polsce Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata i jednocześnie mieleckim bohaterze z czasów II wojny światowej. Przygotował ją Michał Czaja z klasy 1 AI z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, który omówił założenia 8. edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego – „Kamienie Pamięci. Życie za życie” dotyczącego upamiętniania w społeczności lokalnej postaci Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

W toku prelekcji uczeń Michał Czaja omówił biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu, wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami, 9 Żydów. Przedstawił on także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu organizował każdego roku wyjazdy do Oświęcimia, gdzie przedstawiał ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

Po prelekcji odbyła się debata panelowa poświęcona tematyce Zagłady, relacji polsko – niemieckich, polsko – żydowskich oraz zbrodni wojennych dokonanych przez niemieckich zbrodniarzy.

Oprac.: mgr P.Wal

Opublikowano w dniu: 21.02.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 21.02.2017 r.

Czytany 2420 razy