ZST Mielec
Slider

Erasmus+ w ZST – trwają praktyki w Niemczech

13 uczniów z klasy 3 DG (klasa o profilu technik żywienia i usług gastronomicznych) przebywa na miesięcznych praktykach w Niemczech. Ich wyjazd na zagraniczne staże był możliwy dzięki środkom finansowym, jakie nasza szkoła otrzymała na realizację projektu Erasmus+ pt. „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” Tym samym jest to już druga grupa uczniów kształcących się w tym zawodzie, jaka mogła wyjechać za granicę w ramach edycji programu Erasmus+ z konkursu ogłoszonego w roku 2015.

Finansowanie ze środków programu Erasmus+ obejmuje zarówno pobyt uczniów za granicą, jak i przygotowania do niego. Nasi uczniowie mieszkają i pracują w wysokiej klasy hotelach położonych na terenie landu Turyngia, gdzie przez cały miesiąc swojego pobytu w międzynarodowym środowisku pracy doskonalą umiejętności zawodowe, interpersonalne i językowe. Aby podołać temu wyzwaniu przeszli specjalny cykl przygotowań: kurs języka niemieckiego zawodowego (30 godzin) oraz wykład o kulturze krajów niemieckojęzycznych (6 godz.) – prowadząca mgr Marzena Kasprzyk. Nauczycielka przedmiotów gastronomicznych, mgr inż. Aneta Mroczka przeprowadziła z uczniami 4-godzinne ćwiczenia warsztatowe pt. „Plastyka i dekoracja”. Odbyły się także warsztaty pt. „Kompetencje społeczne” (6 godzin), przeprowadziła je szkolna psycholog mgr Joanna Szatkowska. Przygotowania do wyjazdu dopełniły 4-godzinne warsztaty przeprowadzone przez pedagoga szkoły - mgr Krystynę Golbę, w trakcie których młodzież doskonaliła umiejętności obsługi i komunikacji z osobami starszymi i dziećmi.

Warto wspomnieć, że zarówno obecni, jak i zeszłoroczni praktykanci byli obecni na Dniach Otwartych ZST, podczas których byli gospodarzami stoiska Erasmus+. Rozmawiając ze swoimi młodszymi kolegami z gimnazjów odpowiedzieli na wiele pytań o zagraniczne praktyki w naszej szkole oraz dzielili się wrażeniami z przygotowań do stażu, jak też z zeszłorocznego pobytu w Niemczech.

Opracowała: mgr Marzena Kasprzyk

Opublikowano w dniu: 16.05.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 16.05.2017 r.