ZST Mielec
Slider

Zakończenie projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?”

W dniu 19.06.2017 w auli Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu odbyło się uroczyste zakończenie unijnego projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” Projekt rozpoczął się 01.09.2015 a zakończył formalnie 31.05.2017. Na jego realizację nasza szkoła otrzymała 69 610 euro czyli ok. 300 tys. złotych. Beneficjentami tego projektu byli uczniowie dwóch roczników trzecich klas Technikum Gastronomicznego ZST, kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, którzy przebywali na miesięcznych praktykach zawodowych w Niemczech.

W uroczystości udział wzięli: Andrzej Bryła - przedstawiciel organu prowadzącego szkołę – członek Zarządu Powiatu Mieleckiego, Anna Adamczyk - dyrektorka Centrum Obsługi Jednostek Powiatu Mieleckiego, właściciele, menadżerowie i szefowie kuchni mieleckich restauracji (Atena, Bella Vita, Vis a Vis, Iskierka, Rock'n'Roll), przedstawiciele patronów medialnych (radio Leliwa i portale internetowe: nowiny24.pl, czyliwiesz.pl oraz e-mielec24.pl), Szymon Kohut - właściciel Krakowskiej Szkoły Restauratorów (KSR), Paweł Wojtyga - szef kuchni KSR. Nie zabrakło oczywiście dyrekcji naszej szkoły: obecny był dyrektor ZST Mariusz Wojciechowski, wicedyrektorzy: Aleksander Buczek i Bogdan Tomecki a także nauczyciele i uczniowie ZST.

Wszystkich zebranych przywitał dyrektor Mariusz Wojciechowski. Głos zabrał również przedstawiciel organu prowadzącego szkołę Andrzej Bryła. Prowadzący imprezę, tegoroczny absolwent Technikum Gastronomicznego Kamil Gawryś podał najważniejsze informacje o zakończonym projekcie a przedstawicielka uczniów, którzy odbyli praktyki w Niemczech w kwietniu tego roku – Róża Ćwiok z klasy 3 DG, opowiedziała o przygotowaniach do wyjazdu i o swoich wrażeniach związanych z pobytem na stażu i udziałem w projekcie. Wyświetlono także film nakręcony podczas pobytu w Niemczech w tamtym roku szkolnym, którego autorkami są Marlena Mika i Wiktoria Robak z klasy 4 DG.

Następnie Andrzej Bryła - przedstawiciel organu prowadzącego szkołę oraz Mariusz Wojciechowski – dyrektor ZST wręczyli praktykantom z klas 3 DG i 4 DG komplet certyfikatów poświadczających ich pobyt na zagranicznym stażu. Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Tomasza Sobczaka, szefa kuchni hotelu Atena, który radził uczniom Technikum Gastronomicznego co robić, aby droga do zostania szefem kuchni była jak najkrótsza. Potem Cristian Moretti i Nicola Farina - uczęszczający do naszej szkoły uczestnicy międzynarodowego programu wymiany uczniów AFS opowiedzieli zebranym o systemie szkolnictwa zawodowego we Włoszech. W ostatnim wystąpieniu Szymon Kohut, właściciel Krakowskiej Szkoły Restauratorów, przedstawił najnowsze trendy w gastronomii.

Uroczystość zakończył niezwykle widowiskowy pokaz kuchni molekularnej przygotowany przez KSR z udziałem uczniów ZST – praktykantów projektu Erasmus+. Tak przygotowanych przysmaków mogły spróbować wszystkie obecne w auli osoby.

Po pokazie odbyło się 4-godzinne szkolenie z zakresu kuchni molekularnej przeznaczone tylko dla beneficjentów projektu Erasmus+ „Mój zawód na europejskim rynku pracy - jakie mam szanse?” – uczniów klas 3DG i 4DG, którzy byli na praktykach w Niemczech.

Imprezę przygotowały: mgr Marzena Kasprzyk oraz mgr inż. Aneta Mroczka.

Opracowała: mgr Marzena Kasprzyk

Opublikowano w dniu: 29.06.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 27.06.2017 r.

Czytany 2304 razy