ZST Mielec
Slider

Narodowe Czytanie

W dniu 08.09.2017 roku społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyła w szkolnej edycji Narodowego Czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które - przez Parę Prezydencką Rzeczypospolitej Polskiej - zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania 2017 roku.

Fragmenty tekstu S. Wyspiańskiego przeczytali zaproszeni goście: wicestarosta Powiatu Mieleckiego Pani Maria Napieracz, wiceprezydent Miasta Mielca Pan Jan Myśliwiec, pełniąca obowiązki dyrektora Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu Pani Joanna Kruszyńska, przewodniczący Rady Rodziców ZST w Mielcu Pan Marek Midura, dyrektor ZST w Mielcu Pan Mariusz Wojciechowski, wicedyrektor ZST w Mielcu Pan Bogdan Tomecki, obecni i emerytowani nauczyciele języka polskiego w ZST w Mielcu – Pani Anna Sroka, Pani Małgorzata Weryńska i Pani Anna Majcher, a także nauczyciele historii – Pan Józef Czerwiec i Pan Paweł Wal oraz uczniowie ZST.

Wśród zaproszonych gości byli także dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu Pan Stanisław Starzyk wraz z nauczycielami i uczniami.

Zgodnie z intencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (list otwarty), czytającym Narodową Lekturę udało się odtworzyć niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język, wreszcie przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej.

Wybrane przez autorki scenariusza czytane fragmenty scen dramatu ukazały złożoność relacji w społeczeństwie polskim, nie tylko na przełomie wieków XIX i XX. Stały się one okazją do refleksji nad rolą dzieła Wyspiańskiego w kształtowaniu losów naszej Ojczyzny.

Okazuje się, że wielka literatura nadal stanowi integralną część narodowej kultury.

Wszystkim odtwórcom scen narodowej psychodramy udało się wyrazić bogactwo tradycji. Szczególną rolę w ukazaniu symboliki dramatu, różnorodności skojarzeń kulturowych i narodowych odegrały rekwizyty scenografii: wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej, wieniec dożynkowy, kosy kosynierów, obrazy Matejki „Wernyhora”, „Stańczyk”, „Bitwa pod Racławicami”, złoty róg, czapki z pawim piórem, słomiany chochoł, szlacheckie szable …wreszcie bajecznie kolorowe, ludowe krakowskie stroje wcielających się w role, wielobarwne wstążki, kwiatki, bibułki… i oczywiście tradycyjny, weselny stół. Równie ważna była funkcja sekretarza uroczystości, który specjalną pieczęcią, otrzymaną na tę okoliczność z Kancelarii Prezydenta RP, potwierdzał odczytanie kolejnej sceny z „Wesela”.

W czytanym dialogu Panny Młodej (Gulietta) i Poety ( Dyrektor ZST) wybrzmiała szczególna odpowiedź na pytanie:

,,A kaz, tyz ta Polska, a kaz ta?

- -- A tam puka?

- Serce- !-?.

- A to Polska właśnie”.

Słowa ze sc. 16 aktu III „Wesela” podkreślają, jak ważny i wartościowy jest udział w akcji Narodowe Czytanie.

Opracowanie: Małgorzata Weryńska, Danuta Kusek, Ewa Turek

Opublikowano w dniu: 12.09.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 12.09.2017 r.