ZST Mielec
Slider

WYCIECZKA DLA PRYMUSÓW

Dnia 11 października 2017 odbyła się bardzo interesująca wycieczka dla 53 wyróżnionych uczniów ZST, którzy w roku szkolnym 2016/2017 osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz mieli najlepszą frekwencję.

Wycieczka, mimo mało zachęcającej, bo deszczowej pogody, była bardzo udana, a atmosfera i humory wszystkich uczestników i opiekunów były doskonałe.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była Kadzielnia – zbudowane z wapieni wzgórze, położone w obrębie Kielc, stanowiące centralną część Pasma Kadzielniańskiego. Wzgórze to rozcięte zostało kamieniołomem, który wzbudza zainteresowanie geologów ze wzglądu na swoją wartość dla badań dawnego życia na Ziemi oraz rekonstrukcji historii geologicznej Gór Świętokrzyskich. Jego fragment, tzw. Skałka Geologów, został objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Jaskinie Kadzielni, stanowią fragmenty podziemnego systemu krasowego, powstałego w wapieniach w kenozoicznym okresie lądowym, kilka lub kilkanaście milionów lat temu. Na naszej podziemnej trasie turystycznej znalazły się trzy jaskinie, w których oglądaliśmy różnorodne formy rzeźby krasowej, nacieki jaskiniowe, unikatowe odsłonięcia struktur geologicznych i formy tektoniczne. Bez wątpienia jaskinie, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem mają duże walory naukowo – edukacyjne. Dla celów bezpieczeństwa, podczas zwiedzania na głowach mieliśmy specjalne kaski ochronne, co wzbudzało ogólną wesołość.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym – Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Chęcinach.

Centrum Nauki w Chęcinach jest zbliżone co do wielkości do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę i samodzielne wykonywanie doświadczeń i eksperymentów. Lokalizacja Centrum daje nieograniczone możliwości. Tematem wystawy, którą oglądaliśmy w sposób „aktywny”, był zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa uświadomiła nam jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych, na których, wykorzystując interaktywne eksponaty, samodzielnie mogliśmy wykonać różne doświadczenia. Mogliśmy, np. zmierzyć sprawność naszego umysłu, serca oraz płuc, a także rozwiązać logiczne i matematyczne łamigłówki. Będąc w Centrum bawiliśmy się świetnie, nasi opiekunowie również, a każdy z nas bez wzglądu na wiek i zainteresowania znalazł tam dla siebie coś odpowiedniego.

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy podczas naszej wycieczki był Zamek Królewski w Chęcinach, który został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, a wśród inicjatorów jego budowy wymienia się króla czeskiego Wacława II i biskupa Krakowa Jana Muskatę. Po ruinach, z wielką pasją oprowadził nas pan przewodnik. Pokazał nam zamkowy Skarbiec, po schodach liczących 109 stopni wprowadził nas na przybramną wieżę strażniczą, obecnie widokową. Prezentując ruiny zamku przypominał nam ważniejsze postacie i wydarzenia z historii południowych regionów naszego kraju.

W godzinach wieczornych, wciąż w strugach deszczu, wróciliśmy do Mielca, zmęczeni, ale zadowoleni oraz bogatsi o nowe przeżycia i wiedzę z zakresu historii i geografii terenów, które zlokalizowane są tak blisko naszego miejsca zamieszkania.

Pełni zapału do pracy w bieżącym roku szkolnym, liczymy na kolejny wyjazd zorganizowany dla wyróżniających się uczniów ZST, a za zorganizowanie minionej wycieczki dziękujemy pani pedagog mgr Alicji Grzesik i opiekunom: mgr D. Wicherskiej, mgr A. Słąbie, mgr A. Śliwińskiej i mgr M. Jaśkiewiczowi.

Opracowanie:

Bartłomiej Wróbel

mgr Agnieszka Słąba

Opublikowano w dniu: 15.10.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 14.10.2017 r.