ZST Mielec
Slider

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Zespole Szkół Technicznych

23 listopada w auli naszej szkoły w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych odbyła się impreza pod hasłem „Odkryj swój talent!”. Spotkanie to objął swoim honorowym patronatem Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. W tym dniu gościliśmy w naszej szkole kilkuset uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu mieleckiego, którzy już niedługo będą podejmować decyzje związane z wyborem szkoły średniej.

Spotkanie to było okazją do zaprezentowania i przybliżenia gimnazjalistom kierunków kształcenia zawodowego znajdujących się w szerokiej ofercie edukacyjnej ZST, jak np. kierunki mechaniczne czy gastronomiczne. Odwiedzając stoiska firm współpracujących ze szkołą, jak PZL, Linetech, Eldan czy firm z branży gastronomicznej (restauracje: Dwa mosty, Planeta, Atena, Piekarnia i cukiernia Konieczny, Cukiernia u Borowskiej, Piekarnia Taran) można było porozmawiać ze specjalistami z poszczególnych branż. Katalizatorem rozwoju zawodowego jest znajomość języków obcych, dlatego też uczniowie ZST biorący udział w programach zagranicznych praktyk Erasmus+ i POWER dzielili się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami. Dla osób zainteresowanych dłuższymi wyjazdami ofertę pobytu za granicą przedstawili wolontariusze organizacji AFS, zaś o codziennym życiu w obcym kraju opowiadali sami uczestnicy programu, czyli mieszkające od niedawna w Polsce osoby z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Tajlandia, Meksyk, Włochy czy Turcja. Na gości czekały też inne atrakcje: nowoczesne urządzenia, które można było samodzielnie obsługiwać, ciekawe stoiska, gdzie w praktyczny sposób można było poznać wybrany przez siebie zawód, konkursy z nagrodami, coś „na ząb”, firmowe gadżety…

Relację z przebiegu wydarzenia przygotowali goszczący u nas w tym dniu dziennikarze TVP Rzeszów. (link do relacji: http://rzeszow.tvp.pl/34932707/tydzien-umiejetnosci-zawodowych-i-pytanie-jaki-zawod-wybrac)

Wydarzenie „Odkryj swój talent!” odbyło się w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej mającej na celu podniesienie atrakcyjności i poprawę wizerunku kształcenia i szkoleń zawodowych w Europie.

Wydarzenie przygotowali:

Dyrekcja ZST:

mgr inż. Mariusz Wojciechowski, mgr Bogdan Tomecki

Nauczyciele:

mgr Marzena Kasprzyk i mgr Anna Olechowska (inicjatorki wydarzenia), mgr Diana Augustyńska, mgr inż. Stanisław Bator, mgr inż. Wiesław Chmiel, mgr inż. Piotr Ciach, mgr Przemysław Madej, mgr inż. Urszula Piwnica, mgr inż. Marta Pluta, mgr inż. Paweł Skowron, mgr inż. Magdalena Winiarz, mgr Andrzej Wyzga oraz uczniowie.

Opracowała: mgr Marzena Kasprzyk

Opublikowano w dniu: 29.11.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 29.11.2017 r.

Media