ZST Mielec
Slider

Sprawa bowiem z Matejką – wcale nie jest rzecz prosta -

przekonali się uczestnicy IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytamy Dzieło Sztuki, zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych w Mielcu w dniu 10 kwietnia 2018 roku. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Uczniowie szkół gimnazjalnych (gromkie brawa dla odważnych!!!) i ponadgimnazjalnych Powiatu Mieleckiego zmierzyli się z tematem tegorocznej rywalizacji „Artyści dla Niepodległej - mit kompensacyjny w twórczości Jana Matejki”.

W ten sposób nauczyciele i uczniowie szkół Powiatu Mieleckiego włączyli się w regionalne uroczystości organizowane z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Reprezentanci szkół zmagali się m. in. z uporządkowaniem faktów z życia Jana Matejki, interpretacją związków wyrazowych typu,, rzeczywiste obrazy, a nie „żywe” jedynie”, „ten Serafiński to najlepszy matejko”; rozpoznawaniem malarskich środków wyrażenia idei „krzepienia serc” na obrazie „Bitwa pod Grunwaldem”. Wreszcie przyszli znawcy sztuki próbowali ustalić w sposobie przedstawiania przez Jana Matejkę tematu historycznego elementów wspólnych ze współczesnymi technikami artystycznego wyrazu.

Najlepszymi znawcami talentu i arcydzieł Mistrza Jana okazali się reprezentanci szkół:

I miejsce – Marcelina Siembab III Liceum Ogólnokształcące ZST w Mielcu

II miejsce – Bartłomiej Zięba II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Mielcu

III miejsce – Magdalena Bernat I Liceum Ogólnokształcące im. S. Konarskiego w Mielcu

Wyróżnienie w kategorii szkół podstawowych (gimnazjalnych) – Roksana Lis Szkoła Podstawowa nr 6 Mielcu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i umiejętności, chwalimy pasję poznawania i odczytywania znaków kultury. Opiekunom dziękujemy za współpracę w rozwijaniu humanistycznych uzdolnień podopiecznych.

Zwycięzców i ich opiekunów zapraszamy na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród, które odbędzie się już po raz kolejny w urokliwych wnętrzach Muzeum Regionalnego Pałacyk Oborskich w Mielcu w dniu 20.04.2018 roku o godzinie 9:00.

Fundatorem cennych nagród rzeczowych jest Zespół Szkół Technicznych w Mielcu.

Autorkami pomysłu i zadań konkursowych są polonistki Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu Małgorzata Weryńska, Ewa Turek, Danuta Kusek.

Celem konkursu było upamiętnienie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę przez popularyzację dzieł sztuki należących do dziedzictwa światowej, europejskiej i narodowej kultury, a także rozwijanie wśród odbiorców sztuki wyobraźni artystycznej, kreatywności, uwrażliwianie na wartość kompensacyjną osiągnięć artystycznych pokoleń Polaków. Warto bowiem przypomnieć, że gdy Polakom nie wolno było kształtować teraźniejszości, należało malować przeszłość, aby zachować szansę na przyszłość. I chociaż wszelkie opinie o sztuce cechuje subiektywizm, to z pewnością wszyscy zgodzą się z sądem, iż to Janowi Matejce zawdzięczają współcześni Polacy utrwalanie mitu Polski silnej i zwycięskiej. Mistrz historii pisanej pędzlem ku ożywieniu i pokrzepieniu serc rodaków zasługuje nie tylko, by o Nim pamiętać. Organizatorzy i uczestnicy konkursu uznali, że Matejkę należy znać.

Specjalną V edycję konkursu pod tytułem „Artyści dla Niepodległej” zaplanowano na listopad 2018 roku.

O szczegółach organizacyjnych tego etapu konkursu poinformujemy Państwa i Waszych Uczniów już na początku września 2018 roku.

Opublikowano w dniu: 17.04.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 17.04.2018 r.