ZST Mielec
Slider

Uczniowie ZST po raz pierwszy w Irlandii

Grupa 16 osób z naszej szkoły (po 8 osób z klas 3DG i 3EG - technik żywienia i usług gastronomicznych) w terminie 21.04 – 05.05.2018 przebywała na 2-tygodniowych praktykach zawodowych w Tralee (stolica hrabstwa Kerry), w Irlandii.

Uczniowie pracowali w najlepszych hotelach i restauracjach na terenie miasteczka. Praktyki odbyły się dzięki współpracy ZST z instytucją partnerską z Irlandii – Your International Training, w ramach projektu „Wiedza i doświadczenie – tak osiągnę sukces!” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Koordynatorką projektu jest mgr Marzena Kasprzyk.

Środki finansowe, jakie nasza szkoła otrzymała na realizację projektu pozwoliły na opłacenie pobytu uczniów za granicą (zakwaterowanie w rodzinach goszczących, posiłki, kieszonkowe, program kulturalny) oraz przygotowań do niego. Przygotowanie do stażu obejmowało: kurs języka angielskiego zawodowego (30 godz.) oraz zajęcia kulturowe „Irlandia – Zielona Wyspa” (3 godz.) przeprowadzone prze mgr Annę Olechowską, jak również warsztaty z psychologiem mgr Joanną Szatkowską pt. „Kompetencje społeczne”(6 godz.) oraz warsztaty „Plastyka i dekoracja (4 godz.- mgr inż. Marta Pluta) i „Jak obsługuję osoby starsze i dzieci?” (4 godz.- pedagog szkolny mgr Krystyna Golba).

Podczas dwutygodniowej praktyki zawodowej w Tralee beneficjenci zapoznali się z europejskimi normami i wymogami w pracy w gastronomii. Nawiązali współpracę międzykulturową i pogłębili wiedzę praktyczną z zakresu gastronomii. Uczniowie w 2-osobowych zespołach solidnie pracowali przez 10 dni. Ich pracę oceniał przydzielony im w zakładzie stażowym opiekun zawodowy.

Miejsca odbywania praktyk: Roast House Restaurant, The Grand Hotel, Imperial Hotel, Manor West Hotel, Ballygarry House Hotel and Spa, Brandon Hotel Conference & Leisure Centre, The Ashe Hotel oraz The Rose Hotel.

Mieszkanie u rodzin goszczących i wspólne spędzanie czasu zaowocowało zawarciem międzynarodowych przyjaźni i udoskonaleniem umiejętności językowych. Uczniowie doskonale wywiązali się z wyzwania jakim było obcowanie z kulturą i językiem, zarówno w miejscu pracy jak i zamieszkania.

Zarówno nasi uczniowie, jak i strona irlandzka wyrażają się w samych superlatywach na temat podjętej współpracy. Młodzież wykazała się zaangażowaniem i rzetelnością w wykonywaniu obowiązków. Podkreślano również ich pozytywne nastawienie i ogrom dobrej energii. Potwierdzeniem zadowolenia są oceny bardzo dobre i celujące, jakie uczniowie otrzymali za swoją pracę. Wielu pracodawców wyraziło również chęć przedłużenia współpracy.

W weekend po pierwszym tygodniu stażu zorganizowane zostały wycieczki do Killarney i Dingle. Uczniowie wspólnie podziwiali bajeczne widoki: wodospady, klify i plaże, zabytkowe posiadłości oraz zadziwiające morskie stworzenia w Dingle Oceanworld. Irlandzka pogoda okazała się łaskawa: rozpieszczała promieniami słońca! A humory dopisywały.

Opiekę nad uczniami przebywającymi w Irlandii sprawowały: mgr Anna Olechowska i mgr Marzena Kasprzyk. Nauczycielki monitorowały przebieg praktyk: były w stałym kontakcie z uczniami oraz z pracownikami firmy YIT, służyły pomocą i wsparciem.

Opracowała: mgr Anna Olechowska

Opublikowano w dniu: 30.05.2017 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 30.05.2017 r.

Czytany 2105 razy