ZST Mielec
Slider

Projekt "DOVES" w Grecji

W dniach 23-27.04.2018 roku odbyła się druga partnerska wizyta projektowa. Uczennice klasy 2AL biorące udział w projekcie unijnym "DOVES - Detectives Of ViolencE in Schools", programu Erasmus+ tym razem odwiedziły młodzież w greckiej szkole w Kalamacie.

Pięć uczennic, Aleksandra Kardyś, Paulina Machnik, Wiktoria Strugała, Monika Waręda i Monika Żala wraz z opiekunkami mgr Małgorzatą Buś, mgr Agnieszką Słąbą i mgr Joanną Szatkowską spotkało się z młodzieżą i nauczycielami ze szkół partnerskich z Grecji, Estonii i Rumunii.

Pięciodniowy pobyt w Kalamacie to nie tylko nawiązanie nowych znajomości i miłe spędzanie czasu w pięknym miejscu i ciepłym klimacie, ale również udział w ciekawych szkoleniach i warsztatach psychologicznych. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić się w roli mediatorów w sytuacjach konfliktowych związanych z przemocą szkolną i domową. Ponadto pobyt w szkole muzycznej to również zajęcia muzyczne, śpiew i taniec. Warsztaty muzyczne zaowocowały powstaniem i nagraniem w czterech różnych językach rapowej piosenki o przeciwdziałaniu przemocy. Pobyt w Grecji był też wspaniałą okazją do sprawdzenia umiejętności komunikowania się i poćwiczenia sprawności mówienia w języku angielskim, a po zajęciach w szkole, szansą na plażowanie i kąpiele w ciepłym morzu. Młodzież, mieszkając u swoich greckich rówieśników poznała kulturę, zwyczaje i kuchnię grecką , a nawet nauczyła się kilku prostych, ale przydatnych zwrotów w trudnym języku greckim.

Oprócz codziennych zajęć w Szkole Muzycznej im. Marii Callas w Kalamacie uczestnicy projektu mieli okazję poznać piękne Stare Miasto, odwiedzić Muzeum Tradycyjnych Greckich Strojów , Muzeum Archeologiczne i Muzeum im. Marii Callas. Jedną z atrakcji była wizyta w starożytnej Olympii i obejrzenie przedstawienia pt. "Pluto" autorstwa Aristophanesa w prawdziwym antycznym teatrze.

Pożegnanie z gorącą i niezwykle gościnną Grecją było bardzo trudne i pełne łez. Mamy jednak nadzieję, że ta wspaniała wizyta to początek pięknych i trwałych przyjaźni. Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w październiku w Estonii.

Oprac. mgr M.Buś

Opublikowano w dniu: 11.06.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 10.06.2018 r.