ZST Mielec
Slider

Poznajemy przeszłość…, czyli lekcje poza szkołą.

24 stycznia uczniowie klas maturalnych (4EG, 4LM, 4BM, 3BL) wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Oświęcimia i Wadowic. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: mgr Ewa Turek, mgr Danuta Kusek, mgr Monika Rządzka.

Nasza młodzież odwiedziła światowy symbol terroru i ludobójstwa Muzeum Auschwitz-Birkenau. Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (w przeddzień 74 rocznicy jego wyzwolenia), gdzie w latach 1940 – 45 śmierć poniosło ponad milion sto tysięcy osób różnych narodowości.

Przewodnicy przedstawili metody postępowania hitlerowców i prowadzoną przez nich masową eksterminację narodów podbitych, m.in. omówili przyjmowanie transportów z deportowanymi, selekcje na rampie, tragiczne warunki życia w obozie i nieludzkie bezwzględne traktowanie uwięzionych. Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na ścianę straceń na dziedzińcu bloku 11, celę śmierci św. Maksymiliana Kolbego, baraki w Brzezince oraz pomnik upamiętniający ofiary obozu.

Kolejna lekcja dla uczestników wyjazdu odbyła się w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Tu młodzież przeniosła się w okres dzieciństwa przyszłego papieża, jego lat młodzieńczych, kapłaństwa oraz pontyfikatu.

Zwiedzających muzeum zaintrygowały animacje i autentyczne elementy ekspozycji ukazujące charakter spotkań Ojca Świętego Jana Pawła II „z drugim człowiekiem”.

Wycieczka pozwoliła przybliżyć uczniom wydarzenia z czasów II wojny światowej i poznać losy papieża – Polaka.

Oprac. E. Turek

Czytany 1302 razy