ZST Mielec
Slider

Wiosenne spotkanie z „DOVES”

W dniach 1-5 kwietnia 2019  młodzież i nauczyciele biorący udział w projekcie DOVES – Detectives Of ViolencE in Schools programu Erasmus+ gościli partnerów projektu z zaprzyjaźnionych szkół z Rumunii, Grecji i Estonii. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 33 uczniów oraz 12 nauczycieli. Koordynatorem i organizatorem wymiany młodzieży była mgr Małgorzata Buś.

Podczas pięciodniowego pobytu młodzież brała udział w warsztatach psychologicznych poświęconych tematyce przemocy szkolnej, wcielała się w role mediatorów rówieśniczych i rozwiązywała problemy dotyczące problemu przemocy wśród nastolatków. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem naszej szkolnej psycholog mgr Joanny Szatkowskiej.

Program obejmował nie tylko pracę, ale również mnóstwo przyjemności. W drugi dzień uczestnicy projektu zwiedzili Kraków. Była to dla wszystkich ciekawa lekcja historii. Największe wrażenie zrobił na naszych gościach smok Wawelski i opowiedziana o nim legenda. Następnego dnia Mielec otworzył przed uczestnikami projektu swoje tajemnice. Mogliśmy zwiedzić Polskie Zakłady Lotnicze - PZL Mielec Sikorsky Aircraft Corporation która jest największym w Polsce producentem samolotów i śmigłowców, poznać produkcję lodów w fabryce Froneri oraz poznać historię Mielca w Muzeum Fotografii „Jadernówka”, wysłuchać koncertu perkusyjnego w Szkole Muzycznej i zobaczyć nasze Stare Miasto z Bazyliką św. Mateusza czy Pałacykiem Oborskich. Kolejnego dnia udaliśmy się do Bochni aby pochwalić się najstarszą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie kopalnią soli. Dla naszych gości było to niezapomniane wydarzenie, a kopalnia ze swoimi atrakcjami wywarła niesamowite wrażenie. Ostatni dzień wymiany rozpoczął się od wizyty nauczycieli u Prezydenta Mielca, pana Jacka Wiśniewskiego. Na spotkaniu zostały omówione systemy edukacji w krajach partnerskich projektu oraz problemy przemocy rówieśniczej i sposoby jej rozwiązywania przez poszczególne szkoły. Nasi goście tworząc międzynarodowe drużyny wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych podczas Gali Języka Angielskiego a na zakończenie wizyty mogli podziwiać polską kulturę ludową, taniec i śpiew w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.

Oprócz zajęć objętych programem młodzież spędzając wspólnie popołudnia zawarła nowe przyjaźnie, poznała polskie zwyczaje, kuchnię i była pod wrażeniem polskiej gościnności.

Pobyt w ZST w Mielcu był ostatnim spotkaniem projektowym w którym brali udział uczniowie. Pozostanie on jednak długo w pamięci naszej i naszych gości.