ZST Mielec
Slider

Historyczna Gra Miejska – „3Maj się wartości”

W ramach obchodów i uczczenia 228. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja 1791 roku nasi uczniowie wzięli udział w 1. edycji Historycznej Gry Miejskiej – „3Maj się wartości”. Została ona zorganizowana przez Mielecki Hufiec Harcerek i Zuchenek „Akacja” przy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach realizacji Obywatelskiego Projektu Edukacyjnego – „Decydujesz- pomagamy”. Naszą szkołę reprezentowała 7- osobowa delegacja, określająca się mianem – Zespół Samych Talentów, złożona z uczniów i uczennic z klasy 1 AI oraz 1 AL.

Gra, mająca charakter wędrówki „śladami przeszłości” po naszym mieście, trwająca 3 godziny, rozpoczęła się w samo południe o godz. 12.00 pod Pomnikiem Wolności, a zakończyła pod Pałacykiem Oborskich. Oprócz ekipy z naszej szkoły wzięło w niej udział także 29 zespołów. W toku realizacji 18 zadań uczniowie wykonywali wiele ćwiczeń sprawnościowych, uczyli się wiązania liny w węzły marynarskie (np. w popularną „ósemkę”), ćwiczyli tańce ludowe, a także rozpoznawali smaki przysmaków kuchennych. Gra polegająca na wykonywaniu kolejnych zadań-zagadek i udawaniu się do następnych punktów, znajdujących się na terenie Mielca, wymagała od uczniów znajomości lokalnej i regionalnej historii z wielu okresów historycznych, a także bohaterów naszego miasta. W toku gry uczniowie wspólnie wykonywali poszczególne zadania, koordynowali działania, uczyli się wspólnego podejmowania decyzji w grupie.

Celem gry było przekazanie w nowatorski i zabawowy sposób wiedzy na temat zabytków i charakterystycznych miejsc Mielca. Esencją gry miejskiej „3Maj się wartości” było wykorzystywanie przestrzeni miejskiej. W ten sposób graczom-uczniom przybliżona została historia miasta. Na koniec gry miejskiej, której ostatecznym celem było dotarcie do „skarbu” nasi uczniowie, po otrzymaniu kompasów i azymutów, odkryli, że tym skarbem są oni sami.

Gra mająca charakter aktywności społecznej i zintegrowania mieszkańców przybliżyła im i ukazała Mielec w innym wymiarze. Dzięki udziałowi w grze uczniowie odkryli nowe oblicza naszego miasta, a także spędzili wspólnie czas i upamiętnili rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej z 3 Maja 17191 roku.

Opracował: mgr Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 9.05.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 9.05.2019 r.

Czytany 986 razy