ZST Mielec
Slider

Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu ”Eksperyment Łańcuchowy”

1 czerwca 2019 roku w Krakowie odbył się finał VII Ogólnopolskiego Konkursu ”Eksperyment Łańcuchowy”, który zorganizował Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs miał na celu rozpowszechnienie nauk ścisłych, a zwłaszcza fizyki, głównie wśród młodych osób. Główną ideą konkursu jest zaprojektowanie i zbudowanie urządzenia, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych, przetransportuje metalową kulkę z jednego końca urządzenia na drugi.

„Eksperyment Łańcuchowy” kierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych, studentów oraz do całych rodzin. Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wśród tegorocznych uczestników konkursu znalazła się również grupa uczniów z naszej szkoły: Karolina Kłoda 1DG, Aleksandra Warzecha 1DG, Milena Kozioł 1 DZ, Mateusz Bukowski 1AZ i Marek Cichoń 1AZ.

Podczas otwartego dla publiczności finału, wszystkie zbudowane przez uczestników konkursu urządzenia zostały połączone w jeden, kilkakrotnie uruchamiany łańcuch a ich konstruktorzy wyjaśniali skomplikowane zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

Wprawdzie nasza drużyna nie znalazła się w grupie zwycięzców, ale wspólnie spędzony czas, radość i zapał podczas projektowania, konstruowania i prezentacji urządzenia, zainteresowanie licznej publiczności oraz niesamowita atmosfera współzawodnictwa i nauki poprzez zabawę na pewno pozostanie na długo w ich pamięci.

Oprac.: mgr A. Dudek

Opublikowano w dniu: 6.06.2019 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 6.06.2019 r.

Czytany 1696 razy