ZST Mielec
Slider

Warsztaty ekonomiczne: „100 lecie polskiej waluty” w Narodowym Banku Polskim

W dniu 29 września 2019 roku uczniowie z klas 1 BMp, 1 BMg, 1 CMg, 2 AZ oraz 3 AI uczestniczyli w Dniach Otwartych NBP– „Wspólnie świętujemy 100 lat złotego!”. Zostały one zorganizowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział w Rzeszowie w związku z uroczystymi obchodami w tym roku 100-lecia uchwalenia przez Sejm RP nazwy „złoty” dla polskiej waluty. 

W ramach dnia otwartego nasi uczniowie mieli możliwość  zobaczenia i potrzymania w rękach 12-kilogramowej sztaby złota, przymierzenia umundurowania i zobaczenia uzbrojenia Straży Bankowej, czy poznania także zasady obsługi stanowiska do zliczania bilonu za pomocą maszyn liczących, takich jak sumatory i szyfratory. Obejrzeli ponadto pokaz bezpiecznego konwojowania pieniędzy i symulację obezwładnienia napastników napadu na bank. Ponadto  przy pomocy pracowników bankowych rozpoznawali autentyczność zabezpieczeń i linii wodnych znaków pieniężnych oraz rozróżniali fałszywe banknoty od emitowanych przez NBP. Poznali równocześnie wybrane metody zabezpieczania polskich banknotów, emisji pamiątkowych monet i banknotów okolicznościowych.

Oglądnęli także okolicznościowe banknoty sprzed denominacji z lat 90-ch XX wieku oraz mogli dokonać przeliczeń dolarów oraz marek polskich na nowe złotówki wg kursu z reformy walutowej Władysława Grabskiego z 1924 roku. W kasie banku mogli wymienić także 2 zł i 5 zł monety obiegowe na monety pamiątkowe wybite w ramach obchodów rocznicy polskiej waluty. Poznali także prawne konsekwencje fałszowania polskiej waluty podczas warsztatów z pracownikami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Usłyszeli także wykład dotyczący zasad bezpiecznej bankowości elektronicznej i poznali wybrane policyjne metody przeciwdziałania cyberfishingowi ze strony oszustów internetowych.

Popularnością wśród uczniów cieszyły się także warsztaty ekonomiczne, podczas których dokonywali wymiany staropolskich florenów, talarów, dukatów na współczesne polskie złote. Zobaczyli także bankowy proces i procedury niszczenia uszkodzonych i zużytych banknotów polskich.

Ponadto dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się możliwość „otworzenia” kasy sejfowej, w której były nagrody i upominki dla zainteresowanych, a także możliwość zobaczenia okolicznościowej wystawy z numizmatami i limitowanymi seriami próbnych monet  polskich z okresu II RP, PRL oraz III RP oraz pamiątkowych medali upamiętniających polskie uniwersytety w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obchodzącymi w 2019 roku stulecie swojego funkcjonowania.

Młodzież wzięła również udział w warsztatach ekonomicznych związanych z dziejami polskiej waluty w XX wieku, w których poznała historię polskiego złotego, a także zobaczyła wystawy: „Ojcowie polskiej Niepodległości”, ”Wielcy polscy ekonomiści”,” „Bankoteka – Poznaj fascynujący świat pieniądza”, „Dzieje złotego – historia złotym się toczy”; które zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej – Odział w Rzeszowie oraz Narodowy Bank Polski – Oddział w Rzeszowie. Poznali także elektroniczną ofertę usług finansowych NBP dla młodzieży w ramach aplikacji internetowych – Aplikacja NBP Portfel. 

Jednak największym i bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się Bankowy Escape Rom – Pokój Zagadek, w którym młodzież w ramach współpracy grupowej odpowiadała na 4 pytania związane z historią Polski w XX wieku. Dotyczyły one odzyskiwania niepodległości, a pierwsze z pytań związane z mapą wymagało od nich ukazania na mapie marszu I Kompani Kadrowej Józefa Piłsudskiego w sierpniu 1914 roku. Kolejne wymagało od nich rozszyfrowania depeszy bolszewickiej z sierpnia 1920 roku w ramach Bitwy Warszawskiej, a następnie polegało na przeliczeniu kursu marki polskiej na polskie  złotówki wg kursu walutowego z 1924 roku.

Celem udziału w Dniu Otwartym NBP było przybliżenie uczniom historii polskiej waluty, usług finansowych banku centralnego, a także ukazanie historycznych zawirowań złotówki w XX wieku.

Opracował: mgr Paweł Wal

Czytany 758 razy